Denník N

EÚ prvý raz v histórii spustila „nukleárny“ článok sedem, Poľsku hrozia sankcie

Nový poľský premiér Mateusz Morawiecki mal premiéru v Bruseli minulý týždeň. Už vtedy dával najavo, že z reformy neustúpia. Foto – AP

EÚ sa obáva o právny štát v Poľsku, a preto mu dala posledné ultimátum. V čom je najväčší problém poľskej reformy justície a čo bude teraz nasledovať?

Zelená zo strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona aj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej to naznačovala už minulý týždeň na samite EÚ v Bruseli. Oddnes je to definitívne. Európska komisia sa v stredu rozhodla, že „s ťažkým srdcom“ spustí proces, ktorý sa môže skončiť vážnymi sankciami pre Poľsko.

Je totiž presvedčená, že v Poľsku hrozí jasné riziko narušenia princípu právneho štátu. Informoval o tom prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans. Posledné dva roky snahy viesť konštruktívny dialóg s Varšavou podľa neho nikam neviedli. Vláda neustúpila z reformy justície, ktorá podľa kritikov ohrozuje oddelenie štátnej moci od súdnej.

O samotných sankciách, ktoré umožňuje článok sedem Zmluvy o Európskej únii v prípade porušovanie európskeho práva a hodnôt, definitívne rozhodnú členské krajiny EÚ. Tie majú však najskôr posúdiť, či je poľský právny štát v skutočnosti v ohrození. Na to stačí 22 z 27 hlasov v Únii.

„S ťažkým srdcom sme aktivovali článok sedem. Fakty nám však nedali na výber. Nemali sme inú možnosť. To nie je len o Poľsku, ale o EÚ ako celku. Pokračujeme v dialógu a dúfame, že bude plodnejší,“ vyjadril sa Timmermans na Twitteri.

A pripomenul tiež, na čom je podľa článku dva založená EÚ: na rešpektovaní ľudskej dôstojnosti, slobode, demokracii, rovnosti, právnom štáte aj rešpekte k ľudským právam.

Proti Varšave hlasoval aj Šefčovič

Aj podľa slovenského podpredsedu Komisie Maroša Šefčoviča dvojročný politický dialóg s poľskou vládou neviedol k žiadnemu výsledku.

„Rozhodnutie som spolu s ostatnými komisármi podporil kvôli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Maroš Šefčovič

Teraz najčítanejšie