Denník N

Kotlebovci padli v prieskumoch z desať na osem percent a nečaká ich dobrý rok

Neofašistom sa minulý rok nakopilo toľko problémov, že pre nich bude veľmi ťažké udržať si popularitu. Dve agentúry im po župných voľbách potvrdili prepad.

Ich vzostup vyzeral ešte v októbri hrozivo. Proti Marianovi Kotlebovi sa pred župnými voľbami spojila koalícia s opozíciou a podporili Jána Luntera, no ešte na začiatku novembra nemohol nikto s istotou vylúčiť, že šéf naofašistov uhrá dobrý výsledok, alebo dokonca opäť vyhrá.

To isté platilo o ich viac ako 330 kandidátoch na poslancov, množili sa predpovede o tom, ako kotlebovskí poslanci zahltia župné zastupiteľstvá po celom Slovensku.

Lunter nakoniec s prehľadom zvíťazil, Kotleba potupne opustil kreslo župana a celá strana má vrátane svojho predsedu len dvoch župných poslancov.

Prvá veľká prehra kotlebovcov vo voľbách sa okamžite odrazila na ich preferenciách. Z prieskumu agentúry Focus z týždňa po hlasovaní vyplynulo, že ĽSNS spadla z októbrových 10,1 na 8,4 percenta, čo je číslo blízke ich volebnému výsledku z roku 2016. Od parlamentných volieb pritom kotlebovci iba stúpali.

Prieskum Focusu teraz určite neukázal náhodné číslo. Podobný pád kotlebovcom týždeň na to namerala aj agentúra AKO – kým v októbri mali 10,4 percenta, v novembri spadli na šieste miesto a zhodného 8,4 percenta.

Neklesli len preferencie, ale aj volebný potenciál

Je pokles popularity kotlebovcov len výkyvom spôsobeným neúspechom v župných voľbách? Mohli by sa v krátkom čase vrátiť nad desať percent?

Z podrobných výsledkov prieskumu, ktoré Denníku N poskytla agentúra Focus, vyplýva, že kotlebovci majú vážnejší problém.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba

Teraz najčítanejšie