Denník N

Kotlebovci padli v prieskumoch z desať na osem percent a nečaká ich dobrý rok

Foto N – Tomáš Benedikovič

Neofašistom sa minulý rok nakopilo toľko problémov, že pre nich bude veľmi ťažké udržať si popularitu. Dve agentúry im po župných voľbách potvrdili prepad.

Ich vzostup vyzeral ešte v októbri hrozivo. Proti Marianovi Kotlebovi sa pred župnými voľbami spojila koalícia s opozíciou a podporili Jána Luntera, no ešte na začiatku novembra nemohol nikto s istotou vylúčiť, že šéf naofašistov uhrá dobrý výsledok, alebo dokonca opäť vyhrá.

To isté platilo o ich viac ako 330 kandidátoch na poslancov, množili sa predpovede o tom, ako kotlebovskí poslanci zahltia župné zastupiteľstvá po celom Slovensku.

Lunter nakoniec s prehľadom zvíťazil, Kotleba potupne opustil kreslo župana a celá strana má vrátane svojho predsedu len dvoch župných poslancov.

Prvá veľká prehra kotlebovcov vo voľbách sa okamžite odrazila na ich preferenciách. Z prieskumu agentúry Focus z týždňa po hlasovaní vyplynulo, že ĽSNS spadla z októbrových 10,1 na 8,4 percenta, čo je číslo blízke ich volebnému výsledku z roku 2016. Od parlamentných volieb pritom kotlebovci iba stúpali.

Prieskum Focusu teraz určite neukázal náhodné číslo. Podobný pád kotlebovcom týždeň na to namerala aj agentúra AKO – kým v októbri mali 10,4 percenta, v novembri spadli na šieste miesto a zhodného 8,4 percenta.

Neklesli len preferencie, ale aj volebný potenciál

Je pokles popularity kotlebovcov len výkyvom spôsobeným neúspechom v župných voľbách? Mohli by sa v krátkom čase vrátiť nad desať percent?

Z podrobných výsledkov prieskumu, ktoré Denníku N poskytla agentúra Focus, vyplýva, že kotlebovci majú vážnejší problém.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kotleba

Teraz najčítanejšie