Denník N

Ján Lunter: Starostovia mi hovoria, že Bratislava o nás nemá skutočný záujem

foto N - Tomáš Benedikovič

Župné voľby a porážka fašizmu je podľa osobností oslovených Denníkom N udalosťou roka. Ján Lunter dnes už viac ako nad víťazstvom nad Kotlebom premýšľa, čo a ako v kraji urobiť.

Nemali ste strach, že ak to nevyjde a Kotleba ostane županom, tak celá vina ostane na vás?

Celý čas som sledoval preferencie aj iných kandidátov. Tie čísla ma tlačili dopredu a v prípade neúspechu by boli mojím alibi.

To ste až taký racionálny človek?

Ak by sme s Kotlebom prehrali, zodpovednosť by bola na nás všetkých vrátane voličov, vrátane všetkých ostatných kandidátov, všetkých nás, ktorí sme tú kampaň robili. Ale áno, nezaoberal som sa pomyslením na prehru tak, aby som mal z toho úzkosť. Nesnívalo sa mi o tom.

To znie dosť suverénne. Akoby ste si boli istý, že ak so svojím tímom urobíte všetko, čo máte, musí to vyjsť.

Manželke som hovoril, že či to vyjde, alebo nie, pre mňa sú výhodné obe riešenia.

Ako ste riešili dilemu, že v boji proti Kotlebovi musíte spolupracovať so Smerom, ktorý je za veľa zla v krajine priamo zodpovedný?

Hneď pri ohlásení kampane som dal jasný signál, že ako nezávislý kandidát prijmem podporu akejkoľvek demokratickej strany. A Smer doteraz vnímam ako demokratickú politickú stranu. Rovnako ako bola demokratickou stranou svojho času napríklad SDKÚ či KDH napriek všetkým hriechom, ktoré v politike v stranách vznikajú. Môj cieľ bol získať post župana, a nie byť tým, kto sa má v tomto čase vyhraňovať k politickým stranám.

Pred dvoma rokmi vás pri cícerovej kauze označovali za človeka, ktorý takmer spôsobil smrť človeka, teraz ste už v role záchrancu. Ako to vnímate?

V niektorých očiach som naozaj v role záchrancu. Aj dnes, keď som bol v Poltári, prišiel ku mne neznámy človek a povedal: „Držte sa, a musíte to dať.“ Tá nádej je daná isto aj tým, že sme mali úspešnú firmu. Už len nesklamať.

Ako ste sa vyrovnávali s výčitkami, že ste dávno po šesťdesiatke a že nie ste verbálne zdatný tak, aby ste sa mohli priamo postaviť Kotlebovi?

Ak by tu šlo o verbálnu zdatnosť, tak by mali byť politikmi televízne hlásateľky. A čo sa týka veku, ten je podľa mňa najmä garanciou skúseností. Spomínam na svojho starého otca, ktorý zomrel 99-ročný a ešte ako osemdesiatnik chodil s kosou. Kde je napísané, že ak sa mi blíži sedemdesiatka, mám vypnúť, sedieť doma a nič nerobiť, keď ma to navyše nebaví?

Šli by ste do politiky, aj keby nebol Kotleba v Banskobystrickom kraji županom?

Vážnosť situácie, v ktorej sa naša spoločnosť nachádza, určite prispela k môjmu rozhodnutiu.

Boli kotlebovci v Banskobystrickom kraji náhoda?

Nie, bolo to dané zanedbaním nášho regiónu. Ľudia boli ešte viac ako inde sklamaní z veľkej politiky, preto mali tendenciu uveriť alternatíve, ktorá sľubovala rýchle riešenia. Keď sa Kotleba na námestiach vyhraňoval voči sociálnym skupinám, s ktorými je majorita v napätí, tak to, samozrejme, zaberalo, lebo dlhodobo sme to neriešili. Zvlášť juh Slovenska je celkovo a dlhodobo zanedbávaný, nielen po Novembri. Po odchode šľachty po rozpade Rakúsko-Uhorska to pokračovalo Benešovými dekrétmi, kde ten región znova stratil časť inteligencie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Ján Lunter

Marian Kotleba

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie