Denník N

Do pitnej vody na Žitnom ostrove sa dostal pesticíd, päťtisíc ľuďom zakázali piť z vodovodu

Obce, v ktorých množstvo pesticídu atrazín v pitnej vode prekročilo povolené množstvo. Foto – Reprofoto Google Mapy

Znečistením sú zasiahnuté obce Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Blatná na Ostrove, Holice a Lúč na Ostrove, teda asi päťtisíc obyvateľov.

V šiestich obciach na Žitnom ostrove ľuďom zakázali používať vodu z vodovodou. Je v nej totiž vysoké množstvo pesticídu atrazín.

Znečistením sú zasiahnuté obce v blízkosti Gabčíkova: Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Blatná na Ostrove, Holice a Lúč na Ostrove, teda asi päťtisíc obyvateľov. Pitnú vodu im teraz nosia v cisternách.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá do regiónu dodáva pitnú vodu, zatiaľ nevie, čo sa stalo. Podali podnet na inšpekciu životného prostredia.

„Znečistenie budeme pravidelne monitorovať, zisťovať stúpanie alebo pokles danej látky v podzemných vodách,“ tvrdí vodárenská spoločnosť. Keď budú mať dostatok údajov, chcú vytvoriť model šírenia pesticídu v podzemných vodách.

Pesticíd môže spôsobiť aj ochrnutie

Miestny úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že voda z vodovodu v týchto obciach je „zdravotne nebezpečná“. Nie je podľa neho vhodná na pitie, varenie ani na prípravu potravín.

Je možné ju však využívať napríklad na osobnú hygienu.

Jedna zo zasiahnutých obcí Blatná na Ostrove svojim obyvateľom neodporúča ani pitie vody zo studní.

V roku 2004 Európska úni zakázala atrazín používať, pretože sa dokázalo, že má negatívny vplyv na človeka a ďalšie živočíchy. Odvtedy sa na Slovensku nedá kúpiť ani predávať.

„Ide o pesticíd používaný pri pestovaní plodín a trávnikov,“ píše hovorkyňa Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Margita Lukáčová. V minulosti látku používali aj pri pestovaní kukurice, sóje alebo chmeľu.

Pred asi desiatimi rokmi vedci zistili, že táto látka pri obojživelníkoch spôsobuje deformácie orgánov a hermafroditizmus, pri rybách poruchy reprodukcie.

Ľuďom môže vyššie množstvo atrazínu spôsobovať poruchy motoriky a koordinácie, ochrnutie končatín, respiračné problémy a zníženie kvality spermií.

Vianoce a začiatok roka bez vodovodu

Atrazín v minulosti našli aj vo vzorkách vody z Dunaja. Prieskum pred šiestimi rokmi robilo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie