Denník N

Stredoškoláci sadli do auta, aby v Grécku pomáhali utečencom

Študenti Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa Alžbeta Michalová, Matúš Kočalka a Noemi Kubáň. Foto N – Tomáš Benedikovič
Študenti Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa Alžbeta Michalová, Matúš Kočalka a Noemi Kubáň. Foto N – Tomáš Benedikovič

Tí drsní muži a chalani v šiltovkách prichádzali na hodiny angličtiny, kde si otvorili malý zošit a všetko si doň v rýchlosti zapisovali, hovorí dvadsaťročný Matúš.

Pred mesiacom sadli do auta a bez toho, aby presne vedeli, čo ich čaká, sa vybrali na celodennú cestu na juh. Išli pomáhať utečencom.

Alžbeta má osemnásť rokov, Noemi o rok viac a Matúš dvadsať. Študujú na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa. Vzali so sebou aj kamarátku Zuzanu Juríkovú, ktorá je z bilingválneho gymnázia na Tilgnerovej. „Rodičia mi povedali, nech tam určite idem, že je to dobrá skúsenosť – aspoň uvidím, aké to tam je, a niekomu pomôžem,“ hovorí Alžbeta Michalová.

Koncom novembra dorazili do gréckeho mesta Drama, kde žije asi štyristo migrantov. „Vyhľadali sme si cez Google organizácie, ktoré poskytujú pomoc utečencom, a zistili sme, ktoré ponuky nám vyhovujú,“ hovorí študent strednej školy Matúš Kočalka.

Alžbeta s Matúšom v utečeneckom tábore Drama v Grécku. Foto – Noemi Kubáň
V utečeneckom tábore Drama v Grécku. Foto – Noemi Kubáň
V utečeneckom tábore Adaševci na srbsko-chorvátskych hraniciach. Foto – Noemi Kubáň

„Moja sestra má kamaráta zo školy, ktorý je utečencom zo Sýrie a chodieval k nám domov na prázdniny. Mamu vtedy nadchli utečenci, prirástlo jej to k srdcu a začala sa viac angažovať. Organizovala zbierky a v jednej kaviarni predáva ponožky, čo štrikujú utečenci v Bosne a Hercegovine,“ vysvetľuje študentka Noemi Kubáň.

Grécka mama Soňa

Cez deň učili deti aj dospelých angličtinu, hrali sa s deťmi, rozprávali sa s dospelými. Matúš pomáhal aj na stavbe.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie