Denník N

Newsfilter: Sulík a Matovič si myslia, že Hlina by im len prekážal

Hlina sa nedohodol s Matovičom a so Sulíkom. Penta sa dohodla s Číňanmi. Mazureka odsúdili + jednou vetou a všetko ostatné dôležité zo stredy.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Matovič a Sulík sa vykašľali na Hlinu a ten s tým nemôže nič robiť

KDH nepresvedčilo SaS a OĽaNO, aby ich koalícia zo župných volieb pokračovala aj pre samosprávne voľby, ktoré budú na jeseň budúceho roka. Partnerom navrhovalo rokovať najmenej do polovice februára, ale tí to odpískali ešte tohto roku a zrejme definitívne. Pri troche zlej vôle by sa to dalo glosovať ako nevydarený vianočný dar lídrov opozície ich priaznivcom. Praktické dosahy nedohody KDH a bloku SaS/OĽaNO však nutne nemusia pre opozičného voliča znamenať zlú správu. Nemusí sa automaticky báť, že nebude mať koho voliť.

Nechceli sa zbytočne deliť. V prospech opätovnej dohody všetkých troch väčších opozičných strán hovorila najmä možnosť voličov mobilizovať na úspešný príbeh zo župných volieb.

SaS a OĽaNO však kalkulujú, že na to bude stačiť len ich spojenie, do ktorého budú v jednotlivých mestách pozývať ďalšie opozičné strany – ak sa im to hodí. Ani širšie kandidátky vo viacerých mestách však nič nemenia na tom, že SaS a OĽaNO spolu získajú značku „hlavní a najsilnejší bojovníci s Ficom“.

Za aktuálnou nedohodou opozície, samozrejme, stoja aj osobnejšie dôvody. Sulík s Hlinom komunikujú len na diaľku, a Matovič s Hlinom sú zasa tvrdí konkurenti v boji o kresťanských konzervatívnych voličov.

KDH je naozajstná strana, v SaS a OĽaNO to funguje aj bez toho. Nevýhodou KDH z pohľadu Sulíka a Matoviča je aj jeho veľký počet členov, sila regionálnych štruktúr a na slovenské pomery demokratické vedenie strany. Lebo prípadní partneri KDH si vďaka tomu nemôžu byť stopercentne istí, že Hlinovo slovo budú brať vážne všetky lokálne štruktúry.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie