Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Bol to možno ešte brutálnejší únos, ako sme si mysleli

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

1. Filmy blednú v porovnaní s realitou únosu. 2. Spomeňme si na časy pred schengenom. 3. V parlamente víťazí kutilstvo. Plus jednou vetou, citát, zaujímavé články a fb status.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. V tomto sme žili?

Rozhovor redaktora SME Matúša Burčíka s Ľubošom Kosíkom, ktorý ako prvý priamy aktér prehovoril o únose Michala Kováča mladšieho, je dôkazom, že aj stokrát prevarená téma sa dá opísať spôsobom, čo nanovo vyvolá úzkosť z toho, v čom sme tu pred dvomi desaťročiami žili.

„On aj doniesol nejaké uspávacie medikamenty, ktoré chcel skúšať na civilných osobách. Troch ľudí dal naložiť do auta a skúšal na nich tieto prostriedky, aké budú mať účinky.“

Keby niekto takéto vety predniesol vo filme, mnohí by si povedali, že scenárista až príliš popustil uzdu fantázii. Únos na skúšku? A keby len jeden, ale rovno tri! Prečo som len išiel na takýto céčkový politický triler?

„Hrbáček povedal, že dostal od Svěchotu rozkaz, že bude musieť vycestovať do Švajčiarska, kde sa Fegyveres ukrýval, a zlikvidovať ho. Mali ho zobrať a zhodiť zo skál v Taliansku niekde blízko Mont Blancu.“

Blízko Mont Blancu? To má byť asi paródia na bondovky, kde sa zlovoľný sovietsky generál KGB s jazvou na tvári mstí zbehovi na nejakom fotogenickom mieste, len preto, aby to dobre vyzeralo na plátne? To je absurdné.

„Osobu som nepoznal, nikdy predtým som ju nevidel, nevedel som ju identifikovať. Keď ho nakladali, pamätám si jednu vetu, čo zakričal – nerobte to, zneužijú vás a odkopnú. Tú vetu si pamätám dodnes, lebo pre mňa sa stala skutočnosťou.“

No dobre, je to trochu nasilu, ale znesiteľné.

„Takže myslím, že pani Remiášová by dnes mala ísť za pánom Gašparom a dať mu facku za to, že nekonal. O príprave likvidácie Fegyveresa som vypovedal v Pezinku a odtiaľ to vyšetrovateľka poslala NAKA. Tú výpoveď mám odfotenú a ukrytú. Nemám vedomosť, že by polícia v tej veci konala.“

Toto je fajn, veď to zažívame často aj na Slovensku.

Nevedno, čo presne vedie Kosíka k tomu, aby verejne hovoril o svojej účasti a hlavne o účasti štátnych orgánov na únose. Možno k motívom patrí snaha vyviniť sa či snaha o skrátenie trestu za falšovanie zmeniek, možno sú to výčitky svedomia.

Nech je ako chce, to, čo by nám vo filme pripadalo ako prehnané, vyznieva v rozhovore celkom dôveryhodne, minimálne je to jedna z možných verzií toho, ako k únosu došlo. Ak je pravdivá, bolo a je to ešte horšie, než sme mohli doteraz tušiť.

Problém je v tom, že súčasné štátne orgány nevedia, kde Kosík je. Netušíme, za akých okolností a podmienok by o tom pred nimi hovoril. A ak hovorí pravdu, netušíme ani to, prečo polícia nekonala. A najhoršia je obava, či náhodou nemajú bývalí predstavitelia štátnych orgánov stále toľko moci, aby ovplyvňovali aj tých súčasných.

2. Desať rokov Schengenu

Vstup do schengenského priestoru, ktorého desiate výročie si dnes pripomíname, je jednou z mála udalostí, ktorými nejaká Ficova vláda posunula krajinu dopredu. Napokon, keď Fico obhajuje svojho večného ministra vnútra, spomína túto udalosť dodnes.

Hlavne strážiť vonkajšiu hranicu. Vstup do Schengenu nebola ani náhodou povinná jazda. Stačí si spomenúť na prípravy na ochranu slovensko-ukrajinskej hranice, pre ktoré sa Kaliňák dlho sporil so svojím predchodcom Vladimírom Palkom a ktorej nepriepustnosť sa stala dôležitou témou napríklad pre Rakúsko, ale aj iné staré členské štáty EÚ. Vtedajšie obavy sa týkali najmä zabezpečenia hranice proti teroristom a prisťahovalcom.

Je paradoxné, že kým vtedy rezonovala ochrana vonkajšej hranice skôr na západe Únie, pričom východ ubezpečoval, že to zvládne, posledné tri roky o ochrane hranice hovorí najmä východ, kým zo západu sa ozývajú často hlasy – pozor, zjednodušenie –, že ploty nič neriešia. A nedá sa povedať, že by EÚ od vrcholu migračnej krízy v roku 2015 v tejto veci našla zhodu.

Vážme si to. Napriek tomu sa stále môžeme tešiť zo slobody pohybu. Hoci čakanie na hraniciach a vyťahovanie pasov, ako to veľa ľudí zažíva napríklad v lete pri ceste do Chorvátska, nie je nič tragické, je to najmä preto, že je to daný stav, s ktorým rátame a na ktorý sme pripravení. No predstava opätovného zavádzania hraničných kontrol na hraniciach s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom už tragická je, a to z viacerých hľadísk.

Z toho ekonomického by šlo o veľké náklady pre štát i podnikateľov. Z politického by šlo o obrovský krok späť, o návrat do situácie, keď sme nemali jednu zo štyroch slobôd, na ktorých stojí Únia. Z psychologického hľadiska by to bola potupa, možno pocit márnosti či zbytočnosti celého európskeho projektu. Skrátka, strata bolí viac ako poteší zisk.

Spomeňme si na to, ako to na hraniciach vyzeralo pred desiatimi rokmi. Budeme si viac vážiť to, čo považujeme za samozrejmé a nemenné.

3. Pat a Mat v parlamente

Posledná tohtoročná parlamentná schôdza prebehla tak, ako sa dalo čakať. 78 poslancov prelomilo prezidentovo veto a novelu zákona o zdravotnej starostlivosti schválilo v pôvodnom znení. Od januára sa tak zruší odvodová odpočítateľná položka na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa.

Prezidentovi nešlo ani tak o vecnú podstatu, ale o to, že „legislatívna úprava s potenciálnym dosahom v desiatkach miliónov eur a vplyvom na zamestnanosť najzraniteľnejšej skupiny zamestnancov bola bezdôvodne prijatá bez riadnej verejnej diskusie a bez dôsledného posúdenia jej následkov“. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker uznal, že postup nebol štandardný, ospravedlnil sa a vysvetlil, že štandardný legislatívny proces by trval až päť mesiacov.

Dalo by sa nad tým mávnuť rukou, keby šlo o výnimočný prípad. Ministrovi by sa to dalo uznať, keby šlo o núdzové opatrenie. Ale nie je.

Keby ministerstvo prišlo so štandarným postupom, v ktorom by muselo vyčísliť, aké dosahy to bude mať na zamestnávateľov a zamestnancov, v pripomienkovom konaní by sa stretlo s výhradami. A tak prišlo na rad legislatívne kutilstvo, ktoré je v našom parlamente skôr pravidlom ako výnimkou.

Tu pomôže Pat, ktorý na poslednú chvíľu predloží pozmeňovací návrh, tam Mat dostane za úlohu prepašovať novelku do nesúvisiaceho zákona. Inokedy zas obom svitne, že už dlho nezlepšili ústavu alebo nezabránili vážnym hospodárskym škodám a tak zrušia všetky zbytočné procedúry ako rozpravu a čítania a rovno hlasujú.

Páči sa im to, je to rýchle a efektívne a hlavne s minimom rečí. Nečakajme, že sa to na budúci rok zmení.

Jednou vetou:

4. Firme Cimbaľák, ktorá vyrába spišské párky, ministerstvo pôdohospodárstva za nedodržanie receptúry okamžite pozastavilo platnosť ochrannej známky.

5. Smer ponúkol firmám pri príplatkoch za prácu tri kompromisné návrhy, nechce ustúpiť len pri príplatkoch za sviatky.

6. Pôrodnica v bratislavskom Ružinove prešla rekonštrukciou za 165-tisíc, no klimatizácia bude aj naďalej nadštandard, rodičky budú aj naďalej čakať na chodbe.

7. Množstvo pesticídu atrazínu v pitnej vode na Žitnom ostrove vo vodovode v obciach Trstená na Ostrove, Baka a Jurová prekročilo limity päťnásobne.

8. Ľuboš Martinák (Smer) zložil poslanecký sľub, v poslaneckej lavici nahradí Janu Laššákovú.

9. Matej Tóth je definitívne očistený z dopingových podozrení, opäť môže súťažiť. IAAF súhlasí s verdiktom slovenskej disciplinárky.

10. NDS vypísali tender na ďalšiu časť obchvatu Prešova, odhad nákladov šiel dole o 33 miliónov eur.

Zaujímavé články:

Budúci rok – ak nás nedobehne niečo, o čom ešte dnes ani netušíme – bude jeden z tých najlepších. Dosť dobrý na nejaký odvážny pokus otvoriť niečo z toho, čo už dlhšie tlačíme pred sebou.“

Fero Múčka píše o slovenskom raste v roku 2018, ktorý bude bohatší a zadlženejší (postoj.sk)

 

„Toto nie je o vojne proti taxikárom. Toto je o vojne proti predpisom, ktoré zaspali dobu.“

Tomáš Nejedlý o dosahoch rozhodnutia, že Uber je dopravná spoločnosť (etrend.sk)

 

„Môžeme si my tu našich Bašternákov a ústavné súdy obúchavať o hlavy, koľko chceme, faktom zostáva, že Slovensko v rámci stredoeurópskeho regiónu čoraz viac pôsobí ako oáza príčetnosti.“

Peter Javůrek o šťastných čiernych ovciach (pravda.sk)

 

„Je tu už 50-tisíc pracujúcich cudzincov, ktorí sú regionálne veľmi skoncentrovaní. Bolo by dobré, keby vláda predstavila komplexnú integračnú stratégiu a pomáhala starostom obcí, v ktorých sú ubytovaní. Je to jedna z najväčších výziev pre vládu v budúcom roku.“

Marianna Onuferová sa rozprávala s ekonómom Jurajom Valachym o tom, že nás čaká posledná veľká párty (dennikn.sk)

FB status dňa:

Najviac rešpektujem firmy, ktoré posielajú vianočné priania z adresy faktury@_____.sk

Citát dňa:

„Nepoužilo sa žiadne násilie, pretože Hrbáček povedal, že ide o politika a nesmel byť zranený. Mal byť iba opitý a nafotený s prostitútkou. Také boli prvé pokyny.“
bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík o únose Michala Kováča ml.

 

 

A príjemné sviatky. Newsfilter sa vráti v nedeľu 7. januára o 19,00

 

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie