Denník N

Podcast: Vladimír Mečiar nie je otec vlasti

Foto: TASR
Foto: TASR

Slovenské mýty sa neskončili revolúciou. Vznikajú stále nové a nové.

Podcasty nájdete na: Apple podcastySpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

Politické mýty sa, samozrejme, neprestali rodiť dodnes a týkajú sa aj obdobia po roku 1989. Niekedy k ich vzniku prispeli politici, oveľa častejšie však našli odozvu u obyčajných ľudí, najmä ak patrili k porazeným ponovembrovej politickej a ekonomickej transformácie.

Týka sa to už samotného novembra 1989, ktorý bol v očiach mnohých len akýsi komplot, ktorý mal komunistom a príslušníkom ŠtB zaistiť bezproblémový prechod do nového režimu. „Nežnosť“ revolúcie znamená z tohto pohľadu nedostatok, pre ktorý mohli komunisti naďalej a slobodnejšie uplatňovať svoj ekonomický vplyv. (Tu treba pripomenúť, že podobnú tézu v knihe Proč tak snadno rozpracoval sociológ Ivo Možný, ten však samozrejme nevytvára žiadnu konšpiračnú teóriu.)

Z podobného súdku boli aj tézy, že česko-slovenský prezident Václav Havel zničil slovenský zbrojný priemysel a predseda slovenskej vlády Ján Čarnogurský zničil poľnohospodárske družstvá. Aj tu ľudia hľadali namiesto ekonomických zákonitostí konkrétnych hýbateľov, ktorí ničením celých odvetví sledovali konkrétny cieľ.

Mytologizácia sprevádzala aj vznik samostatného Slovenska. Na jednej strane mnohí z politikov HZDS či im blízki novinári rozprávali o bájnom tisícročnom úsilí slovenského národa o samostatnosť, ale v priamom prenose tiež vytvárali z Vladimíra Mečiara otca vlasti. A to aj napriek tomu, že ešte krátko predtým chcel Mečiar dokopať Čechov do federácie a v programe HZDS sa štátoprávnych riešení nachádzalo viac, ale o samostatnosti nehovoril pred voľbami 1992 nikto okrem SNS.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac od tohoto autora? Napísal knihu 2018: Rok protestov

Viac info

Slovenské mýty

Teraz najčítanejšie