Denník N

Ústavný súd v úplnom zložení začína hrubým porušením ústavnosti

Ústavný súd ostal takmer prázdny. Foto – TASR
Ústavný súd ostal takmer prázdny. Foto – TASR

Neviem o tom, že by Ústavný súd mohol meniť ústavu a zákon obyčajným rozhodnutím pléna.

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu, poradca prezidenta SR

Dnes (21. decembra 2017) som sa dočítal, že tri posily na Ústavnom súde boli „vyznamenané“. Od ich ustanovenia do funkcie a zaradenia do senátov budú všetci traja výlučnými zákonnými sudcami vo všetkých veciach patriacich do kompetencie Ústavného súdu až do konca februára 2018. Žiadna iná sudkyňa alebo žiaden iný sudca tohto súdu nebudú mať za povinnosť venovať sa podaniam, návrhom alebo sťažnostiam na Ústavný súd. Všetky budú pridelené len trom novovymenovaným sudcom.

Plénum Ústavného súdu totiž rozhodlo, že v súlade so zásadou rovnomerného zaťaženia sudcov spravodajcov sa sudcom Ústavného súdu vymenovaným do funkcie pred 14. decembrom 2017 pozastavuje prideľovanie nových vecí do 28. februára 2018.

Nuž, to je gól do vlastnej bránky. Podľa § 29 ods. 1 zákona o Ústavnom súde návrh vo veci, o ktorej rozhoduje Ústavný súd v senáte alebo v pléne, sa v súlade s rozvrhom práce prideľuje sudcovi ako spravodajcovi náhodným výberom pomocou technických a programových prostriedkov schválených plénom Ústavného súdu tak, aby bola vylúčená možnosť ovplyvňovania pridelenia veci.

Paragrafom citovaného

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie