Denník N

Desať rád na ekologickejšie Vianoce: Choďte na prechádzku a baliaci papier použite viackrát

Foto – Flickr.com/VISITFLANDERS

Štedrý večer je o hojnosti, ale nie je o plytvaní, hovorí odborníčka na odpady Ivana Maleš.

„Len v Bratislave sa každoročne po Vianociach vyhodí sto ton stromčekov,“ hovorí odborníčka na odpadové hospodárstvo Ivana Maleš. Ak sa vám to zdá priveľa a považujete to za mrhanie, pokračujte v čítaní textu, ktorý bude o ekológii a striedmosti počas sviatkov hojnosti.

Vianočný stromček použite viackrát

Takže – stromček nemusí stáť len v obývačke. Dá sa ozdobiť aj ten na dvore alebo v záhrade.

Tí, čo ho predsa chcú mať v izbe, pretože majú radi jeho vôňu, si môžu vybrať strom s koreňom a v kvetináči. Po Vianociach ho môžu vysadiť vonku alebo ho o rok opäť použiť na sviatky.

„Stromček by nemala byť jednorazová záležitosť, že sa niekde spíli, dáme si ho do obývačky, kde opadne, a potom ho dáme do spaľovňe,“ hovorí Maleš.

Niekomu stačí aj stromček z čečiny. Ak ju nebudete trhať v chránenom území, nemali by ste sa dostať do problémov. „Sú tu aj ďalšie alternatívy ako stromčeky z paliet, ktoré robia mladí dizajnéri. Sú opakovane použiteľné a na konci životnosti kompostovateľné, prípadne sa dajú použiť ako palivo,“ radí Maleš.

V slovenských domácnostiach stojí aj veľa umelých stromčekov, ktoré sa používajú niekoľko rokov. „Ich nevýhodou je, že sa nedajú zrecyklovať, lebo je to už raz recyklovaný plast kombinovaný s kovom,“ tvrdí Maleš. Ak už ho máte, je dobré používať ho čo najdlhšie.

Kopy vianočných stromčekov v kompostárni v Nitre. Foto – TASR

Nekupujte zbytočnosti

V prípade, že zvažujete, či kúpiť prekvapivý darček alebo taký, po ktorom už ten druhý dlho túži, zrejme by ste mali zvoliť druhú možnosť.

„Pred Vianocami si navzájom povieme, čo by sme veľmi chceli, a to si kúpime. Radšej si dáme niečo, čo nám prinesie radosť, ako to, čo možno ani nechceme,“ hovorí Maleš.

Dá sa tak vyhnúť nákupu darčekov, ktoré už pár dní po Vianociach do rúk nik nevezme.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie