Denník N

Generálna prokuratúra: Ak chce Kosík vypovedať, sme pripravení ho vypočuť

Špeciálna prokuratúra vyhlásila, že u nej Kosík o príprave vraždy Oskara Fegyveresa nikdy nevypovedal.

Generálna prokuratúra je pripravená vypočuť bývalého policajta a legalizanta Slovenskej informačnej služby Ľuboša Kosíka vo veci prípravy vraždy Oskara Fegyveresa, aj ďalších trestných činov.

„Generálna prokuratúra zaznamenala medializované informácie a venuje im pozornosť. Generálna prokuratúra nedisponovala a ani nedisponuje informáciami v súvislosti s prípravou usmrtenia svedka Oskara F.,“ napísala hovorkyňa Andrea Predajňová.

Kosík v rozhovore pre SME povedal, že šéf komanda únoscov prezidentovho syna do Rakúska v roku 1995 Michal Hrbáček a bývalý námestník SIS Jaroslav Svěchota chystali Fegyveresovu vraždu, tak ako podľa neho chystali aj vraždu Róberta Remiáša. Obaja boli korunní svedkovia únosu.

„V prípade, že obžalovaný Ľubomír K. má záujem poskytnúť relevantné informácie o podozreniach zo spáchania ďalšej závažnej trestnej činnosti, Generálna prokuratúra je pripravená vykonať úkony trestného konania s takouto osobou, za predpokladu jej zákonného návratu na územie,“ povedala Predajňová.

Kosík tvrdí, že Hrbáček hovoril, že má rozkaz od Svěchotu, že bude musieť vycestovať do Švajčiarska, kde sa Fegyveres ukrýval, a zlikvidovať ho. „Mali ho zobrať a zhodiť zo skál v Taliansku niekde blízko Mont Blancu. Je tam nejaký horský priechod medzi Švajčiarskom a Talianskom,“ povedal Kosík. Tvrdil, že už o tom raz aj vypovedal.

O Kosíkovej výpovedi nikto nevie

„O príprave likvidácie Fegyveresa som vypovedal v Pezinku a odtiaľ to vyšetrovateľka poslala NAKA. Tú výpoveď mám odfotenú a ukrytú. Nemám vedomosť, že by polícia v tej veci konala,“ vyhlásil Kosík. V Pezinku ho vyšetrovali za falšovanie zmeniek. Prípad dozoroval Úrad špeciálnej prokuratúry a Špeciálny súd ho odsúdil na 14 rokov.

Úrad špeciálnej prokuratúry tvrdí, že pred jeho prokurátormi Kosík nikdy nevypovedal.

„Predmetom trestného konania vo veci zmeniek nebol ani prípad vraždy Remiáša, ani únos Michala Kováča mladšieho. Neboli predmetom dokazovania ani komunikácie s odsúdeným a nebol na to ani žiaden dôvod,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.

„Nemám vedomosť o tom, že by ma polícia v tejto veci oslovila. Možno ešte preverujú skutočnosti, možno takáto príprava mojej likvidácie je iná ako príprava likvidácie pani Volzovej,“ reagoval na Kosíkove výroky Oskar Fegyveres.

Kosík obvinil aj policajného prezidenta Tibora Gašpara, že ignoroval jeho odkaz, že chce vypovedať vo veci Remiášovej vraždy.

„Pred uplynutím premlčacej lehoty v kauze vraždy Remiáša som priateľovi z polície povedal, že mám informácie aj o tejto trestnej veci. On je kamarátom policajného prezidenta Tibora Gašpara, tak som ho požiadal, aby mu to prezentoval. Aj mu to oznámil, ale Gašpar sa k tomu nevyjadril, ani vo veci nekonal. Takže myslím, že pani Remiášová by dnes mala ísť za pánom Gašparom a dať mu facku za to, že nekonal.“

Polícia tvrdí, že Kosík bol pred svojím útekom na polícii niekoľkokrát, aj z podnetu policajného prezidenta. „Mohol uviesť skutočnosti a informácie o trestnej činnosti, na ktorej sa buď zúčastnil, alebo o nej vedel, o čom svedčia zápisnice, ktoré s ním boli spísané. Je teda nepravdivé Kosíkovo tvrdenie, že by prezident Policajného zboru nekonal a nezabezpečil jeho vypočutie. Prezident Policajného zboru preto nebude ďalej komentovať tvrdenia osoby na úteku, odsúdenej za závažnú trestnú činnosť,“ napísalo policajné prezídium. Prečo sa nezačalo stíhanie vo veci objednávky vraždy Fegyveresa, polícia nevysvetlila.

Žitňanská: Som rada, že sme zrušili Mečiarove amnestie

Kde sa momentálne Kosík nachádza, nie je jasné. Zo Slovenska utiekol potom, čo mu trest špeciálneho súdu potvrdil aj Najvyšší súd a mal nastúpiť do väzenia. Zadržali ho pred rokom na Mali, kde mu pomáhal herec Ibrahim Majga.

Slovensko po Kosíkovom zadržaní požiadalo Mali o jeho vydanie, s krajinou však nemáme uzavreté vzájomné zmluvy.

V marci ministerstvo spravodlivosti žiadosť rozšírilo, v apríli napísala ministerka Lucia Žitňanská do Mali znovu.

„Zaslala listy predsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti Mali, v ktorých upriamila pozornosť na dôležitosť prípadu a rovnako opakovane požiadala o informácie o aktuálnom stave konania. Stanovisko príslušných orgánov Mali zatiaľ nemáme,“ povedal hovorca Peter Bubla. Podľa policajného prezídia sa čaká na rozhodnutie ministra spravodlivosti Mali.

„To najdôležitejšie, čo k tejto veci môžem povedať, je, že o to viac ma teší, že sme dokázali zrušiť Mečiarove amnestie a vyšetrovanie trestných činov súvisiacich s únosom tak môže pokračovať,“ zareagovala Žitňanská na Kosíkov záujem vypovedať.

SME nezverejnilo, za akých podmienok rozhovor s Kosíkom vznikol, pretože to bola jeho podmienka.

Parlament tento rok zrušil amnestie Vladimíra Mečiara, ktoré udelil na skutok únosu. Okresný súd Bratislava III začal vo veci znovu konať. V tejto chvíli prebieha previerka prísediacich zo strany Národného bezpečnostného úradu. Sudca Karol Posluch, ktorý má prípad na starosti, sa ku Kosíkovi nevyjadril, je už na dovolenke. V prípade je obžalovaný Hrbáček, aj bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Ľuboš Kosík

Mečiarove amnestie

Slovensko

Teraz najčítanejšie