Denník N

Z Poľska sa môže stať vyvrheľ EÚ bez ohľadu na pomoc Maďarska a jeho veto

Poľský premiér Mateusz Morawiecki príde obhajovať súdnu reformu do Bruselu už v januári. Foto – AP
Poľský premiér Mateusz Morawiecki príde obhajovať súdnu reformu do Bruselu už v januári. Foto – AP

„Spustenie článku sedem je veľmi vážna procedúra, ktorá poškodí poľskú vládu,“ hovorí poľský expert Wojciech Przybylski.

Varšava má vážny problém bez ohľadu na to, či mu v jej spore s EÚ pomôže jej maďarský spojenec.

Aj keby sa nakoniec v EÚ hlasovalo o sankciách a Maďarsko by ich vetovalo, ako naznačujú jeho politici, aj bez nich to bude pre poľskú vládu mimoriadne nepríjemné.

Myslia si to experti z Poľska, Maďarska aj priamo v EÚ, s ktorými sme sa rozprávali o dôsledkoch sankčnej procedúry, ktorú tento týždeň proti Poľsku spustila Európska komisia. V reakcii na spornú reformu justície v Poľsku, ktorá stiera hranice medzi štátnou a súdnou mocou, Komisia prvý raz v histórii využila „nukleárny článok“ sedem Zmluvy o EÚ.

Fáza číslo jeden a Orbánova dilema

To, čo sa sa teraz bude diať, má viacero fáz. Varšava najskôr dostala tri mesiace na to, aby si pošramotenú povesť napravila, hoci nič nenaznačuje, že ustúpi zo svojich pozícií. Poľský prezident Andrzej Duda už napríklad sporné zákony o súdnej reforme podpísal.

„Ešte stále to nie je žiadny trest, ešte stále to nie sú žiadne sankcie. Hoci sa to nakoniec môže skončiť hlasovaním členských krajín, politické sankcie by sa museli prijať jednohlasne, čo nie je veľmi pravdepodobné. Napriek tomu, už teraz je spustenie článku sedem veľmi vážnou procedúrou, ktorá poškodí poľskú vládu,“ povedal Denníku N šéfredaktor časopisu Visegrad Insight Wojciech Przybylski.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kaczyńského Poľsko

Teraz najčítanejšie