Denník N

Detská čakáreň sa vďaka ilustrátorom zmenila na výlet do hlbín ľudského tela

V čakárni deťom rýchlejšie prejde čas a ešte sa aj dozvedia nové veci. Foto – archív ASIL
V čakárni deťom rýchlejšie prejde čas a ešte sa aj dozvedia nové veci. Foto – archív ASIL

Čakáreň detskej rádiológie na Kramároch dostala novú podobu. Postarali sa o ňu slovenskí ilustrátori s podporou autorskej spoločnosti LITA a Nadácie Pontis.

Chcelo to len trochu vôle, peňazí a šikovných ľudí. Jedna z čakární Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch v Bratislave sa premenila na nepoznanie. Deti v nej čakajú na rôzne rádiologické vyšetrenia, teraz im vďaka veľkorysým ilustráciám prejde čas oveľa rýchlejšie a ešte sa aj môžu dozvedieť veľa nových vecí o tom, ako funguje ľudské telo.

„Je to výborný príklad, ako sa dajú veci robiť inak a profesionálne. Rekonštrukcia čakárne v takejto podobe bola pre nás ilustrátorov výzva a zároveň veľké potešenie, že sme mohli robiť na niečom takom zmysluplnom – pre deti a ešte aj v nemocnici,“ hovorí Peter Gála, šéf asociácie ilustrátorov ASIL, ktorá na projekte pracovala.

Ilustrátori vymysleli základnú koncepciu akejsi ponorky, ktorej oknami vidno do vnútra ľudského organizmu. Deti tak môžu spoznávať, čo sa deje v bruchu alebo čo všetko prúdi našimi cievami. Autorom priestorového riešenia je Peter Gála, autormi ilustrácií sú Daniela Olejníková, Ďuro Balogh a Lucia Žatkuliaková. Finančne realizáciu celého diela podporili autorská spoločnosť LITA a charitatívny projekt Srdce pre deti spravovaný Nadáciou Pontis.

Autor priestorového riešenia a šéf asociácie ilustrátorov ASIL – Peter Gála. Foto – archív ASIL

Ilustrátori stavili na veľkorozmerné ilustrácie, ktoré majú šancu zaujať deti aj na dlhší čas. Foto – archív ASIL

Nech je to premyslené

„Začalo sa to tým, že ma oslovili ľudia z LITA. Ponúkli mi, že majú fond, z ktorého by radi venovali financie na niečo pekné pre deti, čo by mohlo vzniknúť v spolupráci s našimi ilustrátormi,“ hovorí Peter Gála.

Hneď sa toho chytil a začali spolu vymýšľať, čo by to mohlo byť. Prvotný nápad, že z peňazí fondu by sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie