Denník N

Američania predajú Ukrajine smrtiace zbrane. Otvárajú Pandorinu skrinku, rozčuľuje sa Kremeľ

Ukrajinský vojak v Piskoch neďaleko doneckého letiska, ktoré majú pod kontrolou proruskí sepratisti. Foto N – Vladimír Šimíček

Ukrajinci majú záujem o protitankové strely aj snajperské pušky. Experti sa rozdeľujú v názore, či to odradí Moskvu od väčšej ofenzívy alebo len zhorší vojnu na Donbase.

K vianočnému darčeku prirovnávajú na Ukrajine rozhodnutie americkej vlády povoliť im predaj rôznych druhov smrtiacich zbraní.

Hlavným účelom má byť podľa Washingtonu snaha pomôcť Ukrajine lepšie sa brániť na východe krajiny, kde vedie už takmer štyri roky vojnu s proruskými separatistami, ktorých vojensky aj politicky podporuje Moskva.  Tí ovládajú väčšiu časť Doneckej a Luhanskej oblasti na Donbase, kde od roku 2014 zomrelo už vyše desaťtisíc ľudí a vyše jeden a pol milióna odtiaľ utieklo.  

„Ukrajina je suverénna krajina a má právo brániť sa,“ vyhlasuje americká diplomacia. „Je to súčasťou nášho úsilia pomôcť Ukrajine vybudovať dlhodobé obranné kapacity, ochrániť svoju suverenitu a teritoriálnu celistvosť, a odtlačiť ďalšiu agresiu,“ citovali Financial Times hovorkyňu americkej diplomacie Heather Nauertovú.

Moskva, ktorá napriek dôkazom popiera, že by na Donbase mala svoje zbrane a vojakov, reagovala na rozhodnutie s podráždením.

„Otvára sa tým Pandorinka skrinka,“ citovala ruská agentúra Ria Novosti Grigorija Karasina z ruského ministerstva zahraničných veci. Podľa Kremľa ide o nebezpečný krok, ktorý Ukrajincov povzbudí v útokoch na separatistov na Donbase a ešte zhorší vojnový konflikt. 

„Tento krok je adekvátnou odpoveďou na okupáciu ukrajinského územia, zlyhanie Moskvy splniť svoje záväzky, a pokračovanie pritekania ťažkých zbraní na Donbas,“ vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko s tým, že americké zbrane v rukách Ukrajincov nebudú slúžiť na ofenzívu, ale silnejšie odrážanie nepriateľa.

O aké zbrane má ísť

Nákup zbraní sa má podľa neoficiálnych informácií týkať aj protitankových striel Javelin, ktorý však ešte musí podpísať americký prezident Donald Trump a ich predaj preto ešte nie je definitívny. Celkovo by podľa ABC News malo ísť o 210 striel a 35 odpaľovacích zariadení za 47 miliónov dolárov. 

Američania majú tiež podľa Washington Post predať Ukrajincom snajperské pušky M107A1 za vyše 40 milión dolárov.

Najväčšiu pozornosť upútali protitankové riadené strely Javelin, ktoré sú ľahko prenosné a odpaľujú sa priamo z ramena strelca. Americký protitankový systém vlastní viacero krajín,vrátane Česka, pobaltských krajín či Saudskej Arábie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie