Slovensko 2017: Už vidieť Ficov koniec. Čo bude potom?

Končí sa Ficova éra nehybnosti, ale na rýchlu zmenu nie sme pripravení.

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Nezamestnanosť klesá. Minimálna mzda rastie. Kvóty pre Slovensko neplatia. Tieto vety na vás vyskočia spolu s fotografiou usmievajúceho sa Roberta Fica, keď si otvoríte webovú stránku strany Smer. Vety sú v princípe pravdivé, ale keby mali byť aj úprimné, museli by mať ešte jeden dodatok pre voličov: „Nič lepšie vám nevieme ponúknuť.“

Od roku 2006 vládne (s malou prestávkou) strana Smer Slovensku s takou suverenitou, že toto obdobie znesie názov Ficova éra. Rok 2017 je však rokom, o ktorom sa bude v budúcnosti hovoriť, že práve vtedy sa začal rysovať jej koniec.

Voľným okom to vidieť po prehre v župných voľbách, ktorú nikto nečakal, lebo signály nevôle boli dovtedy ukryté v mysliach náladových voličov. Ale prečo sa ich nálada zmenila, keď strana Smer a najmä samotný Fico sa nijako nezmenili?

Robert Fico je pyšný na to, že reprezentuje éru stability, keď sa jeho vlády nerozpadávajú a všetky vlny spoločenskej nevôle sa rozbijú o jeho vyšportovanú hruď. Lenže to, čo Fico nazýva stabilitou, je v skutočnosti nehybnosť. Fico sa pokúsil zastaviť čas, zamkol krajinu do dekády nehybnosti a voliči až teraz začínajú chápať, že za to platia príliš vysokú cenu, ktorou je v skutočnosti úpadok. A preto sa od Smeru začínajú odvracať.

Nejde len o lesy

Úpadok Smeru teda úzko súvisí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmizobraziť

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |