Denník N

Fico sa na udeľovanie vyznamenaní chystá, aj keď Kiskovi naposledy hrozil neúčasťou

Udeľovanie vyznamenaní v roku 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič
Udeľovanie vyznamenaní v roku 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident ocení osobnosti presne na 25. výročie vzniku republiky, teda 1. januára. Či vláda po prvý raz využije svoje vlastné ceny, sa zatiaľ nevie.

Každoročné udeľovanie štátnych vyznamenaní prezidentom Andrejom Kiskom môže byť malou nápovedou, v akom stave sú vzťahy medzi hlavou štátu a premiérom.

Prímerie medzi dvomi najvplyvnejšími politikmi v krajine sa tento rok skončilo. Predseda vlády Robert Fico sa s prezidentom Kiskom dostával do čoraz ostrejších sporov.

K prvému väčšiemu konfliktu prišlo na začiatku roka 2017 práve pre udeľovanie vyznamenaní. Premiéra Fica vtedy rozhneval zoznam osobností, ktoré Kiska v januári ocenil. Boli medzi nimi napríklad muzikanti Michal Kaščák či Michael Kocáb.

Fico síce pretrpel ceremoniál na Bratislavskom hrade, neprišiel však na slávnostnú recepciu, ktorú po oficiálnej časti prezident s vládou a parlamentom organizujú.

O pár dní potom prezidentovi pohrozil, že na ďalšom udeľovaní nemusí byť vôbec. Dnes hovorí, že predsa len príde.

„Ľudia typu Kaščáka“

Prezidenta na začiatku roka za vyznamenania skritizoval najprv minister kultúry Marek Maďarič (Smer). Maďaričovi sa nepáčilo, že medzi vyznamenanými nie sú aj textár Boris Filan a herec a riaditeľ divadla Aréna Juraj Kukura, ktorých jeho ministerstvo na vyznamenania navrhlo.

„Som z toho zmätený, je to veľmi nepríjemné a podľa mňa aj nepochopiteľné,“ povedal Maďarič. Prezidentská kancelária reagovala, že i keď vláda má právo osobnosti na ocenenia navrhnúť, konečné rozhodnutie je vždy v kompetencii prezidenta.

Ku kritike sa pridal aj premiér, a bol podstatne tvrdší. Povedal, že Kiskovi navrhol vyznamenať ľudí, ktorí sa podľa neho zaslúžili o dobre zvládnuté slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Slovensko bolo predsedajúcou krajinou EÚ v druhom polroku 2016.

„Nie je žiadne tajomstvo, že som požiadal pána prezidenta, aby ľuďom, ktorí sa najviac pričinili o zvládnuté slovenské predsedníctvo, udelil štátne vyznamenanie, čo bolo dosť razantne odmietnuté,“ sťažoval sa Fico novinárom.

Následne v rozhovore pre Hospodárske noviny dokonca hovoril o „kabarete“ a verejne pohrozil, že v roku 2018, pri 25. výročí vzniku samostatnej Slovenskej republiky, na ceremoniáli nemusí byť vôbec.

„Ak by sa mala na budúci rok pri 25. výročí vzniku Slovenska opakovať situácia, že sa prezident rozhodne vyznamenať ľudí typu pána Kaščáka alebo takých, ktorí boli vyznamenaní pred rokom, tak sa obávam, že táto udalosť bude pravdepodobne bez účasti predsedu vlády a predsedu parlamentu,“ povedal premiér.

Tlačový odbor Úradu vlády však dnes hovorí, že premiér na udeľovanie vyznamenaní s najväčšou pravdepodobnosťou príde. „Predseda vlády Robert Fico sa plánuje zúčastniť udeľovania prezidentských vyznamenaní 1. januára 2018,“ poslali stručnú odpoveď na otázku, či príde na ceremoniál vyznamenaní a aj na slávnostnú recepciu po ňom.

Prezident Kiska, premiér Fico (vpravo) a predseda parlamentu Danko na odovzdávaní štátnych vyznamenaní 20 osobnostiam v januári 2017. Foto – TASR

Prezident kotlebovcov nepozýval

Vlani prezident udeľoval vyznamenania 9. januára na Bratislavskom hrade, tento rok ceremoniál pripadne presne na 1. januára, teda 25. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky, a uskutoční sa v Redute.

Priamy prenos bude o piatej podvečer vysielať RTVS. Zoznam osobností, ktoré sa chystá prezident oceniť, je do poslednej chvíle neverejný.

Na slávnostné udeľovanie štátnych vyznamenaní sú pozývaní napríklad členovia vlády či parlamentu. Prezidentská kancelária minulý rok nepozvala poslancov ĽSNS Mariana Kotlebu a neurobí to ani tento rok. Prezident Kiska otvorene nazýva reprezentantov strany fašistami, do paláca ich nepozval ani na povolebné rokovania o novej vláde.

Jeden z poslancov ĽSNS, Stanislav Mizík, po poslednom odovzdávaní štátnych cien napadol zoznam vyznamenaných osobností, lebo niektorí z nich mali podľa neho židovský pôvod. Spochybnil napríklad ocenenie pre historika Ivana Kamenca, známeho režiséra Juraja Herza či Evu Mosnákovú, ktorá sama zažila prenasledovanie Židov ľudákmi a nacistami v časoch nedemokratického režimu Slovenského štátu.

Mizík o vyznamenaniach napísal status na Facebooku, pre ktorý ho začala stíhať polícia. Neskôr ho aj obvinili pre prečin výroby extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zatiaľ ho nepotrestali.

Prezident Kiska oceňuje Evu Mosnákovú. Foto – TASR

Danko a Fico dostali vlastné ceny

Vláda a predseda parlamentu budú mať od 1. januára 2018 možnosť udeľovať svoje vlastné ceny. Cez parlament napriek prezidentovmu vetu pretlačili zákon, ktorý vláde umožňuje odovzdávať Štátnu cenu Alexandra Dubčeka a predsedovi Národnej rady Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana.

Cena Jozefa Miloslava Hurbana by sa mala odovzdávať ku Dňu ústavy, teda k 1. septembru, Dubčekova cena podľa zákona „spravidla pri príležitosti štátneho sviatku“. Pri oboch je však možné udeľovať ceny aj kedykoľvek inokedy, ak sa tak vláda či predseda parlamentu rozhodnú.

Ficov ani Dankov tlačový odbor Denníku N nepovedali, či 25. výročie vzniku republiky na udeľovanie svojich cien využijú, alebo nie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie