Denník N

Prečo sa Putin bojí toho-čie-meno-sa-nevyslovuje

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj (druhý sprava). Foto – AP

Najobľúbenejšieho opozičného lídra v Rusku nepustia kandidovať proti ruskému prezidentovi. „Putin sa ma veľmi bojí,“ hovorí Alexej Navaľnyj a vyzýva na bojkot marcových volieb.

Ruskí novinári si to nemohli nevšimnúť.

Vždy, keď príde reč na najpopulárnejšieho opozičného politika v Rusku, protikorupčného blogera a youtubera Alexeja Navaľného, ruský prezident mu nevie prísť na meno. Vladimir Putin, ktorý vždy vysúka z hlavy nejakú štatistiku, napríklad o tom, ako sa darí ruskej ekonomike či koľko teroristických útokov sa podarilo tento rok tajným službám prekaziť, si akoby zrazu nevedel spomenúť, ako sa volá miláčik mladej generácie Rusov, ktorá nezažila sovietske časy a ani iného lídra ako Putin.

Miestami to až pripomína rozprávkovú ságu o Harrym Potterovi, kde sa postavy boja vysloviť meno obávaného lorda Voldemorta.

Jeho-meno-sa-nevyslovuje

Inak to nebolo ani na koncoročnej tlačovke prezidenta Putina, keď sa ho prezidentská kandidátka Xenia Sobčaková opýtala, prečo nepustia Navaľného k voľbám. Putin bez toho, aby povedal jeho meno, prirovnal Navaľného ku gruzínskemu exprezidentovi Michailovi Saakašvilimu, ktorý volá v Kyjeve po novom majdane.

„Chcete, aby destabilizovali situáciu, aby tu boli pokusy o prevraty? Nechceme, aby sa Ukrajina opakovala v Rusku,“ povedal Putin. A krátko nato, v prvý vianočný deň, ruská volebná komisia znovu potvrdila, že Alexeja Navaľného do marcových volieb nepustí.

Aj preto mnohým voľby roku 2018,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Ruské voľby

Teraz najčítanejšie