Denník N

Stromy stínajú aj v bukových pralesoch, UNESCO varuje vládu, že ich môžu vyškrtnúť

Prales Vlčích hôr na severovýchode Slovenska. Majú bresty, javory horské a jedle s rozmermi, o ktorých sa zvyšku Slovenska môže len snívať, píšu ochranári z Vlka. foto - Vlk
Prales Vlčích hôr na severovýchode Slovenska. Majú bresty, javory horské a jedle s rozmermi, o ktorých sa zvyšku Slovenska môže len snívať, píšu ochranári z Vlka. foto – Vlk

Slovensko má do februára vymedziť hranice chránenej oblasti bukových pralesov, zastaviť ťažbu dreva a lov zveri a naštartovať turizmus.

Bukovým pralesom na východe Slovenska hrozí vyhodenie zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Organizácia poslala slovenskej vláde zoznam opatrení, ktorých plnenie skontroluje vo februári.

V pralesoch, ktoré sú považované za nenarušený vrchol prírodného ekosystému, rúbu stromy, poľujú na zver a plánujú tam dokonca postaviť lyžiarske strediská.

Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát sa skladajú z desiatich samostatných oblastí, z ktorých štyri ležia na území Slovenska a šesť na Ukrajine. Slovenská časť pozostáva z lokalít Rožok, Stužica – Bukovské vrchy, Havešová a Vihorlat. Zasahujú do Národného parku Poloniny a chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. V roku 2007 boli zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V pralesoch lovia aj vlky

Lesoochranárske zoskupenie Vlk poukazuje na to, že Slovensko nevymedzilo presné hranice chránenej oblasti. To znamená, že nikto presne nevie, kde sa lokalita UNESCO na slovenskom území nachádza, teda územie nie je dostatočne chránené.

Peter Sabo z Vlka hovorí, že na kritickú situáciu bukových pralesov upozorňovali vládu už od roku 2008. Vraj bezvýsledne.

„Keď sme videli, že v tejto oblasti sa nechráni príroda tak, ako sa podľa zákona má, v roku 2012 sme sa obrátili na UNESCO, nech lokalitu vyškrtnú zo Zoznamu svetového dedičstva. Také zásahy, aké sa tam dejú, porušujú pravidlá, ktoré sú nevyhnutné na členstvo v zozname UNESCO,“ vysvetľuje Sabo.

Argumenty zoskupenia Vlk neskôr prebralo aj UNESCO a teraz žiada vládu, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie