Denník N

Bol najlepším futbalistom sveta, teraz sa stal prezidentom Libérie

Foto – tasr/ap
Foto – tasr/ap

George Weah sa v roku 1995 stal prvým Afričanom v histórii, ktorý získal Zlatú loptu pre najlepšieho hráča planéty.

V deväťdesiatych rokoch patril k najlepším hráčom na svete. Brazílčan Pelé ho zaradil do zoznamu FIFA so sto najlepšími žijúcimi futbalistami v dejinách.

Bol prototypom moderného útočníka: rýchly, fyzicky silný, technický a so skvelým zakončovaním, neskôr k nemu prirovnávali napríklad Didiera Drogbu, legendárneho útočníka Chelsea z Pobrežia Slonoviny.

V septembri 1996 dal krásny gól v talianskej lige v drese AC Miláno proti Verone, keď loptu získal po rohovom kope súpera až vo vnútri vlastnej šestnástky, počas šprintu cez celé ihrisko sa vyhol dvom protivníkom v stredovom kruhu, oklamal posledného obrancu a poslal loptu povedľa brankára do brány.

Weah bol vtedy na vrchole, hoci Libéria, krajina, v ktorej sa narodil, sa nachádzala v období občianskych vojen a politickej nestability.

Ľudia ho sledovali a obdivovali, pretože sa dokázal vypracovať zo slumu v hlavnom meste Monrovia, kde kopal bosými nohami do kamienkov a plechoviek, až na najlepšieho hráča sveta.

Keď libérijská reprezentácia nemala peniaze, Weah svojmu tímu finančne pomáhal. Počas vojny mu zaobstaral výstroj a zaplatil spoluhráčom vreckové aj bonusy v prípade víťazstiev. Raz uhradil aj všetky náklady na let na zápas do Pobrežia Slonoviny.

„Srdce, ktoré má George pre Libériu, je neuveriteľné. Uistil sa, že reprezentácia vždy domov priniesla nejakú hrdosť. Futbalový tím bol jediným dobrým obrázkom, ktorý vyšiel z Libérie vtedy, keď všetci ľudia videli len zabíjanie. George tam bol vždy pre nás,“ povedal jeho reprezentačný spoluhráč Thomas Kojo v rozhovore pre španielsky denník Marca.

Weah vyrastal v chudobe medzi trinástimi súrodencami, v dvanástich fajčil a vychovávala ho hlavne jeho babka. Vo voľnom čase iba hrával: „Bolo to jediná zábava. Hrali sme od rána do noci. Prerušili nás len prechádzajúce autá.“

Pred 12 rokmi prehral

Svoju popularitu teraz využil na to, aby ho zvolili za prezidenta krajiny. Počas predvolebnej kampane

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie