Denník N

Dráždi vás, že ste poslední v rade na platenie? Vydržte to, ak rad zmeníte, predĺžite čakanie o 10 percent

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Vymeniť rad len preto, že ste v ňom poslední, je iracionálne. Vedec z Harvardu zistil, že ak rad vymeníte až dvakrát, počkáte si o 67 percent dlhšie ako v prípade, že by ste boli trpezliví a zostali ste v pôvodnom rade.

Ak máte pocit, že vždy, keď čakáte v rade, zaručene si vyberiete ten pomalší, nie je to preto, že by ste urazili karmu.

Ide o výsledok ilúzie, ktorá vychádza z toho, ako si pamätáme veci.

Čakanie v rade na platenie je nudná záležitosť, pri ktorej sa nič významné nedeje a keď ide všetko hladko a my sa zdarne hýbeme dopredu, na celú udalosť rýchlo zabudneme.

Pamätáme si hlavne výnimočné udalosti

To už neplatí v prípade, že sused, ktorého nenávidíme, nám najprv na parkovisku ukradne miesto na parkovanie, potom sa do radu pri pokladnici postaví za nás, no šikovne zmení rad a predbehne nás.

Takáto spomienka je natoľko silná a výnimočná, že vždy, keď si spomenieme na čakanie v rade, zabliká nám v mysli, takže nadobudneme chybný pocit, že ide o pravidlo, každý nás iba predbieha a vždy si vyberieme len zlý rad, píše v knihe Stumbling on Happiness (z angl. Zakopnúť o šťastie) harvardský psychológ Daniel Gilbert.

Mimochodom, to, že naša myseľ si pamätá predovšetkým tie výnimočné udalosti, možno ilustrovať na príklade teroristických útokov z 11. septembra. Američania si vedia spomenúť, čo toho dňa robili, no to, čo robili vo všedný deň predtým alebo potom, už nevedia.

Zmena radu sa nevyplatila

Čakania v rade sa týka aj nový výskum, ktorý spravil Ryan Buell z Harvardovej univerzity. Článok zatiaľ neprešiel recenzným konaním a má formu pracovnej verzie. Štúdia je voľne dostupná a písal o nej aj britský denník Guardian.

Článok pozostáva z jednej observačnej štúdie,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie