Denník N

Podľa šéfa Horskej služby si za 80 percent úrazov môžu sami turisti

Horskí záchranári na ceste z Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu so zraneným turistom. Foto TASR – HZS
Horskí záchranári na ceste z Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu so zraneným turistom. Foto TASR – HZS

V slovenských horách zahynulo v tomto roku 28 ľudí, z toho polovica vo Vysokých Tatrách. Počet zranení stúpol o takmer 700.

Ako by sa zachoval skúsený horský vodca v čase, keď počas vianočných sviatkov za dva dni zomreli po pádoch vo Vysokých Tatrách štyria turisti? Šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga hovorí, že s bežnými turistami by sa pohyboval niekde v pásme lesa, ale so skúsenými horolezcami, s kvalitným výstrojom, so stúpacími železami a s cepínmi by si to v Tatrách užili.

Žiaľ, Tatry sa koncom roku zaplnia aj turistami bez skúseností a vhodného výstroja.

Pre niektorých ideálne, pre iných nebezpečné

Blížili sa vianočné sviatky a Horská záchranná služba návštevníkov Vysokých Tatier upozorňovala na tvrdý zľadovatený podklad zakrytý čerstvým snehom. Po daždi prišlo ochladenie a z kopcov sa stala takzvaná ľadová hora.

Slnko, dobrá viditeľnosť a terén boli pre skúsených horalov aj napriek tomu ideálne na zimné alpské lezenie. „Pre skúsených ideálne, pre bežných turistov nebezpečné,“ hovorí Jozef Janiga.

Horská služba však myslela najmä na tých neskúsených a zverejnila varovania pred situáciou na horských chodníkoch. „Hrozí nečakané pošmyknutie!!! Neodporúčame pohyb nad chaty. Pozor, po 16.00 h. sa rýchlo stmieva.“

Dva dni a dve noci vo Vysokých Tatrách počas tohtoročných vianočných sviatkov priniesli v najmenších veľhorách štyri smrteľné pády.

Dvaja zo sto

Nie je to prvý prelom rokov, keď sa výlety turistov končili tragicky. Len nedávno v sezóne 2015 – 2016 zahynulo za päť dní vo Vysokých Tatrách sedem ľudí. Horská záchranná služba uvádzala ako príčinu znova pád.

Všetky nehody si boli podobné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Teraz najčítanejšie