Denník N

V Prahe budete vlakom o 5 minút rýchlejšie, za Devínskou majú vlaky jazdiť 200-kou

Foto - Tasr
Foto – Tasr

Keď vyráža EC-čko z Bratislavy do Prahy, ide najprv 120-kou, potom 140-kou, v Česku zrýchli na 160 a v Nemecku na 200-ku. Ak sa už nič nepokazí, mohli by u nás vlaky prvýkrát zrýchliť na 200 najskôr o tri roky.

Slovenskí železničiari pripravujú historicky prvú trať, po ktorej budú môcť u nás vlaky premávať 200-kilometrovou rýchlosťou (tradičná je 120 km/h).

Pre veľkú prerábku úseku od Devínskej Novej Vsi na české hranice práve hľadajú stavbárov cez tender, plán počíta s dokončením stavby v roku 2020.

Približne 300-miliónová investícia skráti cestu EC z Bratislavy do Prahy o 4,5 minúty. V cene ešte nie sú dôležité práce na úseku medzi Malackami a Kútmi. Tie bude treba doobjednať za ďalších približne 200 miliónov eur. Až neskôr, po roku 2023, sa tak cesta skráti oproti dnešku o 9,5 minúty.

Zmiznú priecestia a otrasy

Dnes trvá cesta z Prahy do Bratislavy takmer 4 hodiny. Pozorný cestujúci si všimne, že z Bratislavy po Devínsku nemôže EC pridať na viac než 120 kilometrov za hodinu. Na úseku od Devínskej dovoľujú koľajnice zrýchliť na 140 kilometrov za hodinu.

V Česku vlaky zrýchľujú najviac na 160 kilometrov za hodinu. Približne polovica trate od hraníc na Prahu je stavaná na 160 kilometrov za hodinu, píše hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský. Na medzinárodnej trase ďalej do Nemecka sa ráta automaticky s 200 km/h.

Oveľa viac než zrýchlenie si po investícii všimnú pasažieri lepší pocit z jazdy. Aspoň tak to predpokladajú  v Regiojete

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie