Denník N

Bostonské manželstvá: ženy žili spolu v pároch a nikto to neriešil

Ilustračné foto – Wikipédia

V momente, keď si ľudia začali do vzťahu dvoch žien prenášať svoje predstavy, túžby a predsudky, prišlo k strate nevinnosti.

Bolo to zhruba takto: predstavte si nezávislú ženu, ktorá buď dostávala štedrú rentu z rodinného bohatstva, alebo mala svoj vlastný príjem, lebo jej rodičia boli osvietení a zabezpečení natoľko, že jej dali akademické vzdelanie ako jej bratom. V druhej polovici 19. a v prvých desaťročiach 20. storočia mohla byť jednou z prvých lekárok, učiteľkou v prestížnej vzdelávacej inštitúcii pre dámy z lepších rodín, umelkyňou či spisovateľkou. Žila napríklad v Bostone, hlavnom meste Massachusetts, ktorý bol už v tom čase považovaný za jeden z najliberálnejších amerických štátov.

Tam stretla ženu podobného osudu, čo rovnako na to, aby prežila, doslova aj spoločensky, nepotrebovala muža, jeho meno ani finančnú podporu. Slovo dalo slovo, a z intenzívneho priateľstva sa stalo niečo, čomu dnes hovoríme život v spoločnej domácnosti. Dve ženy zdieľali byt a náklady na život, pomáhali si, trávili spolu čas, vo dvojici navštevovali priateľov i rodinu, a keď boli odlúčené, písali si listy, ako im tá druhá chýba.

Takémuto modelu spolužitia sa hovorilo a dodnes hovorí bostonské manželstvo, aj keď z legálneho hľadiska o manželstvo, samozrejme, nešlo. Volá sa tak preto, že o ňom vo svojej knihe Bostončania (The Bostonians) ako prvý písal klasik americkej literatúry a kronikár vtedajšieho života Henry James, hoci samotný pojem sa v knihe neuvádza. Spomína sa, že príbeh dvoch žien žijúcich v spoločnej domácnosti, ktorý sa napokon skončí vydajom jednej z nich, bol inšpirovaný životom Jamesovej sestry a jej spoločníčky.

Vo všetkej počestnosti

Takéto spolužitie bolo spoločensky akceptované, napríklad na čisto ženských liberálnych školách sa považovalo za úplne normálne. Pýtate sa, ako je to možné, keď dobre viete, že dnes, 120, 130 rokov od tejto éry, sa na domácnosť obývanú dvomi priateľkami, ktoré nemajú partnerov, pozerá s veľkým podozrievaním a často aj s veľavravným úškrnom?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie