Denník N

Japonská novinárka sa rozhodla urobiť to, čo ženy v ázijskej spoločnosti takmer nikdy nerobia. Prehovorila o znásilnení

Japonská novinárka Šiori Ito. Reprofoto – YouTube
Japonská novinárka Šiori Ito. Reprofoto – YouTube

Mladá Japonka opísala, ako ju 50-ročný televízny redaktor znásilnil v tokijskom hoteli. Napriek kamerovým záznamom aj testom DNA zostáva údajný násilník na slobode.

Jej vlastný prípad môže zmeniť spoločnosť, píše francúzsky denník Le Figaro. V Japonsku prelomila mlčanie o znásilnení, píše zas New York Times.

Dnes 28-ročná japonská novinárka Šiori Ito obvinila jedného z najznámejších japonských televíznych redaktorov, že ju pred dvoma rokmi znásilnil. Napriek tomu, že na neho podala sťažnosť a verejne hovorí o tom, čo jej urobil, údajný útočník zostáva na slobode.

Šiori Ito preto napísala knihu s názvom Black Box (v preklade Čierna skrinka) o sexuálnom napadnutí, aby tak bojovala proti spoločenskému tabu v krajine. V knihe ponúka vlastnú verziu udalostí, neochotu polície aj ponižovanie, ktoré sa jej malo dostať počas vyšetrovania.

Začiatok nočnej mory

Na začiatku apríla 2015 pracovala Šiori Ito ako stážistka v agentúre Reuters v Tokiu. Prijala pozvanie na večeru od Norijukiho Jamagučiho, riaditeľa washingtonskej pobočky stanice TBS.

„Ozval sa mi mailom pre administratívne formality ohľadom mojej stáže, ktorú som chcela absolvovať u nich v redakcii,“ povedala Ito pred novinármi v októbri.

Počas večere s mužom okolo päťdesiatky vypila pivo aj saké.

„Po hodine sa mi točila hlava a išla som na toaletu, spomínam si, ako som bola nad umývadlom. A potom nič,“ uviedla na tlačovej konferencii pred dvoma mesiacmi.

Mladá žena sa prebudila v hotelovej izbe okolo piatej hodine ráno a cítila intenzívnu bolesť v bruchu. Podľa jej výpovede na nej ležal starší novinár a nahú ju znásilňoval. Potom utiekla do kúpeľne.

„Je to začiatok nočnej mory,“ opísala tie chvíle. „Nemám žiadne spomienky, neviem, ako som sa dostala do toho hotela… Myslím, že ma zdrogoval.“

Keď vyšla z kúpeľne, Jamaguči sa ju opäť pokúsil znásilniť, podarilo sa jej však utiecť.

O päť dní neskôr išla na políciu. „Ale policajti nechceli, aby som podala sťažnosť,“ povedala. „Vysvetlili mi, že takéto veci sa stávajú často a že je to veľmi ťažké vyšetriť. Že si poškodím svoju novinársku kariéru a zničím si život.“

Šiori Ito však trvala na tom, aby sa polícia venovala jej príbehu. Dopodrobna opísala všetko, čo si pamätala, rovnako ako žiadosť údajného násilníka, ktorý sa jej vraj spýtal: Môžem si nechať tvoje nohavičky ako suvenír? Takisto jej vraj ponúkol, že jej kúpi tabletku, ktorá zabraňuje neželanému tehotenstvu po nechránenom styku. Pre vierohodnosť jej svedectva to však nestačilo.

„Uvedomila som si neschopnosť japonského právneho a spoločenského systému postarať sa o obete sexuálneho násilia,“ uviedla.

Výpoveď taxikára ani testy DNA nestačia

Policajti neskôr overovali jej výpoveď, predvolali si taxikára, ktorý ju spolu s Jamagučim odviezol do hotela. Podľa vodiča Ito žiadala, aby ju odviezol na metro, čo však Jamaguči odmietol s vysvetlením, že majú ešte o čom diskutovať a požiadal taxikára, aby ich zaviezol do hotela. Neskôr si všimol, že Ito na zadnom sedadle vracala.

„Vystúpil ako prvý a položil na zem svoje tašky, chytil ju pod ramenom a snažil sa ju vytiahnuť z auta. Vyzeralo to, akoby nemohla sama chodiť,“ uvádza výpoveď taxikára.

Policajti si pozreli aj záznamy z bezpečnostných kamier, na ktorých bolo vidieť, ako Jamaguči mladú ženu v bezvedomí podopiera, keď s ňou prechádza hotelovou halou. A našli aj zvyšky Jamagučiho DNA na jednej z podprseniek.

Sudca následne rozhodol zatknúť Jamagučiho, avšak jeho rozhodnutie krátko na to zrušili.

„Veľmi dobre si spomínam na tú chvíľu. Inšpektor mi hneď zavolal, aby mi povedal, že nemôžu nič urobiť. Dvere sa práve otvorili a prešiel nimi Jamaguči. Nikdy som sa necítila taká zúfala,“ priznala Ito.

Itaru Nakamura, riaditeľ tokijskej kriminálky a blízky priateľ japonského premiéra Šinza Abeho, si za rozhodnutím stojí. Práve japonský premiér ho spája s podozrivým Jamagučim, ktorý pre predsedu vlády píše životopis a zároveň všetky obvinenia odmieta.

Pre New York Times uviedol, že Ito zobral do svojho hotela preto, že musel dokončiť prácu pre Washington a zároveň sa obával, že Ito sa nebude schopná sama dostať domov. Priznal, že bolo nevhodné, že sa Ito dostala do jeho izby, ale doplnil, že „by bolo nevhodné nechať ju na stanici alebo v hotelovej hale“.

Pre americký denník odmietol opísať, čo sa dialo neskôr s tým, že sa odvolával na rady svojich právnikov. V reakcii na výpoveď Itovej len povedal, že ju vyzliekol, očistil a položil na posteľ vo svojej izbe. Ako dodal, neskôr sa Ito prebudila, kľakla si k posteli a ospravedlnila sa.

Jamaguči v policajných dokumentoch, ktoré má k dispozícii New York Times, uvádza, že Ito vyzval, aby sa vrátila do postele a navrhol jej sex. Povedal, že Ito bola pri vedomí a neprotestovala ani sa nebránila.

E-maily, ktoré si nasledujúcu noc vymenil s Ito, však ponúkajú iný pohľad na udalosti. „Takže to vôbec nie je pravda, že som mal s tebou sex, keď si bola v bezvedomí,“ uvádza e-mail. „Bol som celkom opitý a atraktívna žena ako ty prišla do mojej postele polonahá, a my sme takto skončili.“

V inej správe jej zase napísal, že ak bude trvať na znásilnení, nemôže vyhrať.

Obvinenia pritom neovplyvnili jeho kariéru, vlani však musel z televíznej spoločnosti odísť po zverejnení sporného článku. Naďalej pracuje v Japonsku ako novinár na voľnej nohe.

https://twitter.com/asuka_SGP/status/923028003910647809

Keď nepomohla polícia, napísala knihu

Ako uvádza denník Le Monde, riaditeľ tokijskej kriminálky zrušil zatknutie po dvoch mesiacoch vyšetrovania a zároveň poprel akýkoľvek zásah politickej moci. Žiadosť o zatknutie muža, ktorého mladá novinárka obvinila zo znásilnenia, tak bola zamietnutá.

Šiori Ito preto verí, že svojou otvorenou spoveďou v knihe zmení názor verejnosti na otázku sexuálneho násilia v Japonsku.

„Som novinárka – môj osobný prípad nič neznamená, ale môže zmeniť spoločnosť,“ povedala pre Le Figaro.

Japonsko je podľa oficiálnych údajov jedna z najbezpečnejších krajín na svete. Ministerstvo spravodlivosti odhaduje podiel jedného znásilnenia na 100-tisíc obyvateľov, čo je 19-krát menej ako vo Francúzsku alebo 37-krát menej ako v Spojených štátoch.

Podľa prieskumu z roku 2014, na ktorý sa odvoláva New York Times, každá 15. Japonka nahlási, že bola znásilnená v porovnaní s každou piatou Američankou.

Japonské úrady tiež odhadujú, že 95 percent znásilnení nie je nahlásených. Ak k tomu nakoniec dôjde, podľa prokuratórky Kazuka Tanaku zostáva viac než polovica prípadov zamlčaná.

„A niekoľko málo sťažností, ktoré prejdú, vedie k podmienečným trestom,“ uviedla pre Le Figaro.

Prieskum japonského ministerstva spravodlivosti tiež uvádza, že zo žien, ktoré nahlásili znásilnenie, viac než dve tretiny uviedli, že o tom, čo sa im stalo, sa nikomu nepriznali. Len štyri percentá znásilnených žien povedali, že išli na políciu. Japonky vo všeobecnosti v maskulínnej spoločnosti neočakávajú, že im polícia uverí.

To isté platilo aj v prípade Ito, ktorá sa hanbila za to, čo sa jej stalo. Na políciu išla až po piatich dňoch od incidentu.

„Ak by som nečelila pravde, myslím si, že by som nemohla pracovať ako novinárka,“ priznala pre New York Times.

Štatistika ministerstva tiež uvádza ďalšie negatívne číslo. Podmienečný trest dostane len jeden z desiatich násilníkov. Tento rok napríklad prepustili na podmienku dvoch vysokoškolských študentov, ktorí znásilnili opitú ženu. Vlani dostal podmienečný trest ďalší vysokoškolský študent z Tokia, ktorý sa so skupinou kamarátov dopustil sexuálneho útoku.

K takémuto stavu v spoločnosti prispieva aj to, že vzdelávanie o sexuálnom násilí je v Japonsku minimálne, hoci sa znásilnenie často zobrazuje v japonských komiksoch manga či japonskej pornografii ako forma sexuálneho uspokojenia.

V Japonsku sa prípadu údajného znásilnenia Ito venuje len niekoľko novinárok, ktoré čelia odporu svojich mužských kolegov. Väčšina z nich spochybňuje príbeh preto, že Šiori Ito nešla okamžite do nemocnice a na políciu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie