Denník N

Fico: Som hrdý na Slovensko, no pri oddelení vlastenectva od extrémizmu sme nedôslední

Robert Fico počas novoročného prejavu. Foto – TASR
Robert Fico počas novoročného prejavu. Foto – TASR

Premiér Robert Fico sa obáva, že zhoda v zahraničnopolitických otázkach pominie.

„Som hrdý na Slovensko, buďme hrdí na našu krajinu a majme rešpekt k tomu, čo sme dosiahli.“ Vo vyhlásení pri príležitosti 25. výročia Slovenskej republiky to na úrade vlády povedal premiér Robert Fico.

Podľa predsedu Smeru po vzniku Slovenska 1. januára 1993 boli tipovacie súťaže o tom, kedy sa „s prosíkom vrátime do federácie“, ale ukázalo sa, že „samostatné Slovensko musíme vnímať ako úspešný príbeh“.

Fico mal nekonfliktný prejav, v ktorom vyzdvihoval hlavne to, že Slovensko je súčasťou Európskej únie, NATO, schengenu, že máme euro a že sa našej ekonomike darí.

Video: Vyhlásenie predsedu vlády k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky

Na úvod sa venoval tomu, ako samostatné Slovensko kedysi rozdeľovalo spoločnosť, pretože veľká časť obyvateľov chcela, aby zostalo Československo. O rozdelení republiky neprebehlo ani referendum. „Patrím medzi posledných aktívnych politikov, ktorí mali v roku 1992 možnosť hlasovať za deklaráciu slovenského národa a participovať na prijímaní základnej legislatívy,“ povedal Fico.

„V intelektuálnych kruhoch chýbala idea alebo vízia, na ktorej sa mala postaviť slovenská štátnosť, slovenská spoločnosť bola výrazne rozdelená a so vznikom štátu sa nestotožnili všetci. Môžeme s hrdosťou konštatovať, že sa nám podarilo naplniť víziu budovania moderného sociálneho štátu, plne etablovaného a rešpektovaného vo svete. Som rád, že vznik Slovenskej republiky už nie je rozdeľujúcou témou spoločnosti,“ povedal Fico.

Premiér povedal, že napriek politickým rozdielom vždy existoval medzi politikmi konsenzus v zahraničnej politike. Teraz sa obáva, že sa to končí.

„Práve tento konsenzus umožňoval prijímať rozhodnutia, ktoré garantovali našu bezpečnosť – vstup do EÚ, prijatie do NATO, vstup do schengenu či prijatie eura boli rozhodnutia, ktoré potvrdili našu politickú dospelosť. Musím však vysloviť poľutovanie, že tento konsenzus sa stráca. Ako predsedu vlády ma znepokojuje, že existujú predstavy, ktoré sa pohrávajú s destabilizovaním dosiahnutého,“ povedal Fico.

Premiér povedal, že máme úspešnú diplomaciu, a spýtal sa, kto by predpokladal, že budeme úspešne predsedať Rade EÚ.

Fico je nespokojný s tým, že „sme nedôslední pri oddelení zdravého vlastenectva od extrémizmu a nacionalizmu“.

Povedal, že chápe, že ľudia chcú vyššiu životnú úroveň tak, ako je to vo vyspelých krajinách Európy, ale „to si vyžaduje, aby Slovensko zostalo bezpečné, demokratické, rešpektujúce práva občanov a jasne proeurópsky orientované“.

Teraz najčítanejšie