Denník N

Nukleárne tlačidlo mám na stole, varuje Kim. Kto sú vedci, čo stoja za jeho jadrovým programom?

Severokórejský diktátor Kim Čong-un a jeho kľúčoví ľudia vo vývoji zbraní. Zľava Kim Čong-sik a Ri Pjong-chol. Foto – AP/KCNA

Severokórejský diktátor v novoročnom prejave znovu pohrozil Spojeným štátom, že ich má celé na muške. Američania jeho kľúčových vedcov zaradili na zoznam sankcionovaných osôb.

Celé územie Spojených štátov je teraz v dostrele severokórejských zbraní. „USA by mali vedieť, že tlačidlo na nukleárne zbrane mám na stole. To nie je vydieranie, ale realita.“

Tak by sa dal zhrnúť novoročný prejav diktátora Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-una. V zmierlivejšej časti prejavu tiež navrhol pred juhokórejskými olympijskými hrami v Pchjongčangu rokovanie o účasti jeho krajiny na hrách, ktoré podľa neho budú úspešné.

Olympiáda bude prebiehať od 9. do 25. februára len 80 kilometrov od demilitarizovaného pásma, ktoré delí Južnú Kóreu od jej severného suseda.

Jadrové zbrane podľa Kima použijú iba v prípade hrozby. Ďalej tiež plánuje výrobu medzikontinentálnych rakiet a jadrových hlavíc, ktorých testy sledoval so zdesením minulý rok celý svet, no najmä blízke Japonsko a Južná Kórea. Od vývoja nukleárnych zbraní Kima neodradili ani nové sankcie Bezpečnostnej rady OSN.

Kto sú vedci, ktorí stoja za ich vývojom?

Napriek tomu, že severokórejský režim patrí medzi najizolovanejšie na svete a západné tajné služby majú obmedzené možnosti, ako sa dostať k informáciám o jeho jadrovom programe, predsa sa aj podľa oficiálnych fotografií dá určiť, kto sú jeho kľúčoví ľudia vo vývoji rakiet či jadrových hlavíc. Agentúra Reuters ich identifikovala ako „raketovú trojicu“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie