Denník N

Exodus: osudy jednej triedy gymnazistov z Piešťan

Jedna trieda z piešťanského gymnázia, z ktorej väčšina maturantov odišla zo Slovenska. Foto Denník N – Peter Kováč
Jedna trieda z piešťanského gymnázia, z ktorej väčšina maturantov odišla zo Slovenska. Foto Denník N – Peter Kováč

Majú dvadsať rokov, nedávno zmaturovali, študujú v zahraničí. Len ťažko hľadajú odpoveď na otázku, prečo by sa mali vrátiť na Slovensko. Kritizujú školstvo a zdravotníctvo a okrem prírody nenachádzajú takmer nič, čo sa im na tejto krajine páči.

Je deň pred Vianocami, v piešťanskej pivárni, ktorú práve otvorili, sedím sama. Čakám na mojich hostí, absolventov z gymnázia Pierra de Coubertina, ktorým Denník N zorganizoval stretávku ich triedy.  Prvá prichádza Katka, ktorá mi pomáhala presvedčiť svojich spolužiakov, aby prišli a rozprávali do novín, čo si myslia o Slovensku. Väčšina z nich odišla študovať do cudziny.

Onedlho to už v pivárni vyzerá ako na skupinovej terapii. Na stretávku dorazí 11 spolužiakov (s ďalšími dvoma sa mi podarí hovoriť telefonicky). Sedíme za spojenými stolmi, pijeme víno alebo čaj, študenti hovoria disciplinovane jeden po druhom a posúvajú si diktafón. Sú sebavedomí a uvoľnení, majú silné názory a mám pocit, že najväčší stres z celej akcie prežívam ja.

“Na Slovensku mi prekáža, že sa tu kradne, že sú stále nové kauzy,” hovorí Tomáš, študent informatiky v Brne. Ostatní sa pridávajú. Je to tu márne a oni to nedokážu zmeniť. Lenže kto iný by to mal zmeniť, ak nie aktívna mladá generácia?

Keď sa ich pýtam na dôvody, ktoré by ich primali k návratu na Slovensko, nastane dlhé ticho. Potom sa zhodnú, že okrem peknej prírody žiadne nepoznajú – a tento jeden dôvod spravidla nestačí. Takmer všetci majú zlé skúsenosti so zdravotníctvom a školy sú podľa nich nefunkčné a ošarpané.

Diskusia. Foto Denník N – Peter Kováč

Výber piešťanskej triedy nebol náhodný. Zo Slovenska odchádza študovať do zahraničia 15 percent maturantov, čo nás radí v rebríčku krajín OECD na tretie miesto (po Luxembursku a Islande). Z tejto triedy je to takmer 60 percent (z 27 maturantov odišlo 16, z toho 14 do Česka). Takému javu sa už dá hovoriť exodus. Problém nie je ani tak samotné štúdium v zahraničí, ale to, že mnohí sa už domov nechcú vrátiť.

Piváreň je ešte stále poloprázdna, čašníčka nemá veľa práce, a tak si sadá k vedľajšiemu stolu a počúva ich príbehy. Keď o štyri hodiny platím spoločnú útratu pri bare, povie: “Aj ja som z Piešťan a tiež som  išla študovať do Česka, kde si robím doktorát. A nechcem sa vrátiť späť.“

Štefan. Foto Denník N – Peter Kováč

Štefan: Narodil som sa tu, tak som zatiaľ tu

(Štefan Lúčny, nedokončil STU, chce ísť študovať do Škótska)

Odišiel som zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, lebo som mal pocit, že to nikam nevedie. Škola nemala peniaze – všetko bolo staré, nábytok aj vybavenie. Doštudovať kvôli titulu zo slovenskej školy nemá zmysel, zamestnať sa môžem aj bez neho.

Teraz som si dal prihlášku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie