Denník N

Skúmali, či sa zločinci učia z kriminálok CSI, ako za sebou zahladiť stopy

CSI: Miami. Foto – IMDb
CSI: Miami. Foto – IMDb

Psychológovia sa pýtali odsúdených zločincov, odkiaľ čerpali informácie, keď sa rozhodovali spáchať zločin. Povedali im, že za najlepší zdroj informácií považujú priateľov a známych.

Nestáva sa často, aby ľudí pri realizácii experimentu požiadali, aby sa hrali s figúrkami od Playmobilu a pri aktivite zahladili stopy po fiktívnej vražde, no psychológovi Andreasovi Baranowskému z univerzity v Mainzi a jeho tímu sa to podarilo.

Vedci skúmali, či sledovanie kriminálnych seriálov CSI – ktoré sú populárne aj u nás na Slovensku – vzdeláva ľudí natoľko, že ak by mali spáchať nejaký zločin, spravili by to lepšie a polícia by ich len tak nedolapila.

Netradičná štúdia vyšla koncom minulého roka a publikovali ju v časopise International Journal of Law, Crime and Justice.

CSI efekt

Psychológovia poznajú takzvaný CSI efekt. Znamená, že diváci seriálov CSI majú nesprávnu predstavu o práci kriminalistov, čo skresľuje ich rozhodnutia, keď sú členmi poroty na súde.

Baranowski a jeho kolegovia však v novej štúdii píšu, že CSI efekt vychádza iba z anekdot a ak tu aj nejaký CSI efekt je, je „iba minimálny a nesystematický“.

V štúdii, ktorá vyšla v roku 2004, malo až 79 percent prokurátorov a advokátov pocit, že kriminálky ako CSI vytvárajú v členoch poroty na súde nerealistické očakávania o práci kriminalistov.

73 percent z opýtaných povedalo, že na vlastnej koži zažili aspoň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie