Denník N

Iracionálno v ľudskom vnútri treba brať s plnou vážnosťou

Jungovi sa v knihe o symboloch podarilo predostrieť svoju náuku skutočne stráviteľným a názorným spôsobom.

Vždycky na mně silně působila skutečnost, že existuje překvapivě mnoho lidí, kteří – pokud se tomu mohou vyhnout – nikdy nepoužívajú myšlení, a že stejně mnoho lidí myšlení používá, ale neuvěřitelně hloupým spůsobem.“

Carl Gustav Jung je významný predstaviteľ psychológie a psychoterapie. Vďaka nemu dnes môžu ľudia oveľa lepšie rozumieť svojim snom, ale i fantáziám. Vďaka objaveniu svojho „tieňa“ môžu lepšie rozumieť nielen sebe, ale aj svojim vzťahom, môžu ich mať krajšie a kvalitnejšie. A, vďaka porozumeniu transcendentna vo svojom vnútri, sa môžu prestať tak veľmi desiť smrti.

Veta z úvodu sa netýka ani tak logického myslenia ako skôr myslenia, vďaka ktorému je človek citlivejší voči svojmu nevedomiu, intuícii, snom, sebe samému. A vďaka tomu i druhým ľuďom či ľudstvu vôbec. Aký je to teda ten nie hlúpy spôsob, ktorý má pán analytik na mysli?

Jung bol človek, ktorý rozhodne nebol skúpy na písané slovo – vyšlo mu množstvo kníh, článkov, vybrané spisy, mystická Červená kniha. Jeho texty sa však nečítali ľahko, pre väčšinu ľudí bol preto vzdialený a ťažko uchopiteľný. Čo bola škoda.

Kniha podľa sna

A tak vznikla ku koncu jeho života požiadavka, aby napísal niečo pre „masy“. Jung sa tomu najprv bránil, ale potom sa mu prisnil jeden sen a on na to pristúpil. On totiž svoju vedu o snoch aj žil – rozumel im a načúval. Bohužiaľ, pred smrťou nestihol napísať všetko, čo chcel. V tom čase mal už však okolo seba dosť nasledovníkov, ktorí jeho myšlienkam rozumeli, robili jeho analytickú psychológiu a vedeli písať. A tak vznikla kniha Člověk a jeho symboly (Portál).

Ako to teda dopadne, keď sa Jung a jeho žiaci snažia písať jednoducho?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie