Denník N

Česká cesta divokým Slovenskom

Foto – Respekt/Milan Jaroš
Foto – Respekt/Milan Jaroš

Reportér Respektu sa vybral 25 rokov po rozdelení Česko-Slovenska na reportáž na Slovensko. Jeho pozorovanie zo Sabinova, Michaloviec, Čiernej nad Tisou, Medzilaboriec, Hanušoviec a Spišského Hrhova je zaujímavým čítaním aj pre našinca.

Bratislavský novinár, niekdajší disident a odporca rozpadu federácie Martin M. Šimečka patrí k najznámejším kritikom pomerov na nezávislom Slovensku. Keď ale zasadol pred Vianocami k verejnej debate v známom košickom kníhkupectve Artforum, musel poslucháčov prekvapiť. Nasadil totiž nezvyčajne pochvalný tón.

Počas predstavenia svojej novej knihy nazvanej Medzi Slovákmi začal rozprávať o Slovensku ako o úspešnej stredoeurópskej krajine. Zatiaľ čo predtým bolo tu u nás obvyklé vzhliadať s obdivom k Čechom, Poliakom aj Maďarom, dnes je mnohé inak, povedal Šimečka a pripomenul, že Slovensko sa mení na úspešnú sebavedomú spoločnosť, ktorá je bez ťažkostí súčasťou EÚ.

Večerné Košice. foto Respekt – Milan Jaroš

„Slováci by sa nemali báť si to priznať,“ vraví Šimečka a niekoľko desiatok ľudí natesnaných medzi regálmi s knihami, mnohými v češtine, ho pozorne počúva.

Až neskôr večer, keď sa úzka skupina Šimečkových priateľov presúva do jednej z košických krčiem, skĺzava debata k väčšej kritickosti. Pri nej v českom poslucháčovi ožívajú spomienky na povestný pragocentrizmus, na ktorý sa Slováci pred rozpadom federácie sťažovali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie