Česká cesta divokým Slovenskom

Reportér Respektu sa vybral 25 rokov po rozdelení Česko-Slovenska na reportáž na Slovensko. Jeho pozorovanie zo Sabinova, Michaloviec, Čiernej nad Tisou, Medzilaboriec, Hanušoviec a Spišského Hrhova je zaujímavým čítaním aj pre našinca.

Foto – Respekt/Milan Jaroš

Bratislavský novinár, niekdajší disident a odporca rozpadu federácie Martin M. Šimečka patrí k najznámejším kritikom pomerov na nezávislom Slovensku. Keď ale zasadol pred Vianocami k verejnej debate v známom košickom kníhkupectve Artforum, musel poslucháčov prekvapiť. Nasadil totiž nezvyčajne pochvalný tón.

Počas predstavenia svojej novej knihy nazvanej Medzi Slovákmi začal rozprávať o Slovensku ako o úspešnej stredoeurópskej krajine. Zatiaľ čo predtým bolo tu u nás obvyklé vzhliadať s obdivom k Čechom, Poliakom aj Maďarom, dnes je mnohé inak, povedal Šimečka a pripomenul, že Slovensko sa mení na úspešnú sebavedomú spoločnosť, ktorá je bez ťažkostí súčasťou EÚ.

Večerné Košice. foto Respekt – Milan Jaroš

„Slováci by sa nemali báť si to priznať,“ vraví Šimečka a niekoľko desiatok ľudí natesnaných medzi regálmi s knihami, mnohými v češtine, ho pozorne počúva.

Až neskôr večer, keď sa úzka skupina Šimečkových priateľov presúva do jednej z košických krčiem, skĺzava debata k väčšej kritickosti. Pri nej v českom poslucháčovi ožívajú spomienky na povestný pragocentrizmus, na ktorý sa Slováci pred rozpadom federácie sťažovali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás