Behať začal, keď mal 45 rokov. Zvolenčan má dnes 74 a vyhral maratón v New Yorku

Ján Hazucha. Foto N – Peter Kováč.

Za dobrými výsledkami nie je špeciálny tréning ani špeciálna strava. Najviac mi pomáha to, že som žil celý život aktívne, hovorí Ján Hazucha.

[Pridajte sa do facebookovej skupiny, v ktorej môžete debatovať o profesionálnom športe, prinášať námety redakcii alebo sa jej pýtať otázky. Každý večer v nej nájdete sumár správ.]

Ján Hazucha zo Zvolena bude mať tento rok 75. Napriek svojmu veku stále naplno pracuje ako stavebný inžinier – statik a popri robote sa venuje behu. Najčastejšie beháva maratón, pričom vo svojej vekovej kategórii od 70 do 75 rokov patrí k najlepším na svete.

Okrem Košíc a Prahy vyhral aj maratóny v Berlíne, Bostone, Aténach či vo Viedni a v novembri bol najlepší vo svojej kategórii aj na maratóne v New Yorku. V absolútnom poradí obsadil 5704. priečku a v celom štartovom poli predbehol viac ako 45-tisíc bežcov. Väčšina z nich bola výrazne mladšia ako on.

Čo ste robili v mladosti, keď máte dnes takú výdrž?

Som bývalý horolezec a v mladosti som hlavne liezol. Keď som bol starší, tak to skončilo, no stále som chodieval na bežky alebo na turistiku. Behať som začal až v neskoršom veku.

Kedy presne?

Prvý maratón som odbehol, keď som mal 45 rokov  v roku 1988. V meste bol Zvolenský maratón a mal som viacero kamarátov, ktorí ho behali, tak som to išiel skúsiť aj ja. Najprv mi to prišlo trochu zvláštne, no rýchlo sa mi behanie zapáčilo a maratón vo Zvolene som odbehol aj o rok a takisto o dva roky. Iné maratóny som nebehal, len občas som išiel aj na iné preteky. Tak sa začalo moje behanie.

Ako sa vám vtedy darilo?

Myslím, že to nebolo najhoršie. V mojej kategórii od 40 do 50 rokov som nevíťazil, ale väčšinou som skončil blízko prvej trojky. Ale hlavné pre mňa bolo, že som sa dokázal rýchlo zlepšovať. Prvý maratón som zabehol za tri a pol hodiny, o rok neskôr za 3:14 hod. a o ďalší rok, keď som mal 47, som zabehol maratón za 2:56 hod. To je môj osobný rekord, keďže potom som na osem rokov prestal behať.