Denník N

Keď sa nám stavba rozpadáva pred očami, nemôžem o nej napísať, že je úžasná

Michaela Kompaníková vytvorila sprievodcu po známych stavbách z obdobia socializmu v Bratislave.

Kniha BLOK – sprievodca socialistickou architektúrou existovala najprv ako diplomovka. No jej autorka Michaela Kompaníková nechcela, aby zapadla prachom, a tak vznikol úspešný titul.

Do Bratislavy prišla MICHAELA KOMPANÍKOVÁ študovať, nakoniec vytvorila originálneho sprievodcu po hlavnom meste. Rezignovala na kaviarne a historické pamiatky a zamerala na na stavby z čias socializmu.

Nedávno vám vyšla kniha BLOK – sprievodca socialistickou architektúrou. Zrejme nevznikla len preto, že ste ako jediná Kompaníková, sestra úspešnej spisovateľky a sesternica grafického dizajnéra, zatiaľ knihu nenapísali.

To nie, navyše, ešte máme najstaršiu sestru, ktorá zatiaľ nenapísala nič. Ale vážne. Keď som ešte pracovala ako kníhkupkyňa, mala som na starosti oddelenie cestopisov. Vtedy som si všimla, že keď prišli zahraniční turisti, ale aj Slováci, ktorí hľadali zaujímavú knihu o Bratislave, vlastne som im nemala čo ponúknuť. Vtedy bola na svete už mapa M_P_ BA, ale už sa veľmi nedala zohnať. Zároveň s tým som si musela vybrať tému diplomovky a nechcela som napísať niečo, čo zapadne prachom. Tak sa to celé spojilo a vznikol nápad urobiť sprievodcu po Bratislave.

Od začiatku mal byť zameraný na socialistickú architektúru?

Nie. Najprv to mali byť klasické a pekné miesta, trebárs kaviarne, Slavín a podobne. Keď som sa však o tom bavila s rôznymi ľuďmi, najmä s Petrom Uličným, ktorý bol môj konzultant, povedali sme si, že to možno nikoho nebude zaujímať, pretože pekné kaviarne sú všade a historické centrá Viedne či Budapešti sú krajšie ako bratislavské. No už dlho, od príchodu na vysokú školu, som vnímala práve socialistické stavby. Niektoré mi veľmi prekážali, niektoré sa mi naopak veľmi páčili a tak som si povedala, že spraviť sprievodcu práve po týchto stavbách bude najlepšie.

Na akej škole môže človek robiť takúto diplomovku?

Na marketingovej komunikácii na Filozofickej fakulte UK. Im bolo v podstate jedno, o čom diplomovka bude, ak bude mať zmysel a bude zameraná na marketing. Prácu som poňala najmä z hľadiska prezentácie hlavného mesta a kniha BLOK bola len jedna jej časť. Nakoniec sa potešili, že to nebude len nejaký výskum.

Z diplomovej práce vznikla úspešná kniha. Foto – archív MK

Ako vznikala kniha?

Celá kniha mi trvala asi dva a pol roka. Urobila som asi dvadsať ilustrácií, marketingovú stratégiu projektu, navrhla som obálku. Texty som robila až neskôr, ale niektoré ilustrácie sú ešte z diplomovky. Aj je to trochu vidno. Skôr ako na texty som sa zamerala na ilustrácie. V prvom rade som grafička a priznám sa, že texty mi robili dosť veľké problémy.

Záujem o stavby z čias socializmu vo vás skrsol už predtým?

Bol tam už predtým. Zrejme to bolo aj tým, že som z Považskej Bystrice, kde zostala len jediná historická stavba, ak nerátame hrad. Vyrastala som len medzi tým. Keď som prišla študovať do Bratislavy, začala som si všímať, že je tu historické centrum, kde je trebárs medzi dvomi starými budovami socialistická stavba. Rozhlas ma veľmi fascinoval, podobne ako celá Petržalka, kde až na pár domčekov a paneláky nie sú iné zaujímavé stavby.

Z vašich textov k jednotlivým stavbám necítiť k architektúre pred rokom 1989 len obdiv.

Áno, ale stavby som nechcela hodnotiť, nemám na to školu, nie som architektka. No musím povedať – nech by aj niektorá stavba bola akokoľvek skvelá, keď sa nám

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac od tohoto autora? Napísal aj knihu rozhovorov s Marianom Leškom:

obchod.dennikn.sk

Teraz najčítanejšie