Denník N

Hamšík mi pripomína Federera. Ak vyhrá ligu, pre Neapol bude ako Maradona, hovorí miestny novinár

Foto – AP
Foto – AP

Marek Hamšík víkendovým gólom prekonal legendárneho Argentínčana Diega Maradonu a aj vďaka nemu SSC Neapol smeruje za prvým titulom od roku 1990.

Mareka Hamšíka slovenskí fanúšikovia pred pár rokmi kritizovali, v Neapole ho však zbožňujú. V meste, kde v rokoch 1984 až 1991 hral aj slávny Argentínčan Diego Maradona, je považovaný za jedného z najlepších hráčov v histórii, bežne visia jeho fotografie a už teraz ho opisujú ako legendu.

Cez víkend dal svoj 116. gól v klube, ktorým prekonal Maradonov strelecký rekord a stal sa hráčom s najväčším počtom gólov v tímovej histórii. Keďže rodák z Banskej Bystrice má stále iba tridsať rokov, onedlho by sa mohol dostať aj na pozíciu hráča s najväčším počtom zápasov. Momentálne ich má na konte 464, viac odohrali iba Antonio Juliano (505) a Giuseppe Bruscolotti (511).

Novinár Mirko Calemme, ktorý pracuje ako neapolský dopisovateľ španielskeho denníka AS, pre Denník N hovorí: „Je blízko k tomu, aby sa vyrovnal Maradonovi. Už teraz ho považujú za veľkú legendu a aby bol ako Diego, mal by vyhrať scudetto (taliansky ligový titul – pozn. red.). Toto by mal byť ten správny rok.“

Neapol je po prvej polovici súťaže na prvom mieste s jednobodovým náskokom pred Juventusom Turín, ktorý vyhral taliansku ligu šesťkrát za sebou. Hamšík do klubu prišiel v lete 2007, keď sa Neapol vrátil do Serie A. Ihneď sa stal oporou, spolu s útočníkmi Ezequielom Lavezzim (Argentína) a neskôr Uruguajčanom Edinsonom Cavanim. Zatiaľ čo obaja po pár sezónach z klubu odišli, Hamšík naďalej zostával, hoci mal ponuky z tých najväčších veľkoklubov. Hovorilo sa napríklad o Bayerne Mníchov, Manchestri United, Arsenale či Liverpoole.

Ako Totti v Ríme

„Samozrejme, v iných kluboch mohol získať viac trofejí a väčšiu slávu,“ hovorí Calemme. „Ale bol by iba jedným z mnohých veľkých hráčov v Európe. Teraz je legendou, vlajkou Neapola a typom futbalistu, ktorý v súčasnosti mizne. Strávil v klube jedenásť rokov a rástol spolu s ním.“

„Keď Hamšík prišiel, Neapol bojoval s prvou sezónou v Serii A po tom, ako sa do nej dostal cez Seriu C a Seriu B. Teraz je najlepším strelcom v klubovej histórii a môže vyhrať ‚scudetto‘, čo sa v tomto meste podarilo iba Maradonovi. Môže napísať nielen históriu Neapola, ale futbalu.“

„Marek je elegantný a technický záložník, ale góly strieľa ako rodený útočník. To, že sa stal historicky najlepším, hovorí za všetko. Vždy hovorí o svojej láske k mestu, aj keď je pred novinármi hanblivý a veľa slov nepovie. Mohol ísť do Juventusu alebo AC Miláno, ale nespravil to. Činmi dokazuje, že je súčasťou Neapola. Odmietol spoluprácu s Minom Raiolom (superagent s viacerými lukratívnymi prestupmi, medzi ktorého klientov patrí napríklad Zlatan Ibrahimović – pozn. red.). Jedného dňa budú naňho Neapolčania spomínať tak, ako v Ríme spomínajú na Francesca Tottiho,“ dodal Calemme.

Foto AP.

Doma nedocenený

Hamšíka považujú v Neapole za legendu, ale na Slovensku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie