Denník N

Trénoval osem hodín denne, žena ho preto opustila. Kráľ šípok ukončil kariéru

Phil Taylor. Foto - ap
Phil Taylor. Foto – ap

Phil Taylor sa stal prvým hráčom, ktorý šípkami zarobil milión libier.

Keď sa v prvý deň nového roka v čisto anglickom finále majstrovstiev sveta v šípkach stretol 57-ročný Phil Taylor s mladíkom Robom Crossom, bolo jasné, že nech zápas dopadne akokoľvek, v centre pozornosti bude aj tak lúčiaca sa legenda. Diváci už počas rozcvičky skandovali, že „je iba jeden Phil Taylor“.

Finále napokon vyhral Cross, no aj tak bola väčšia pozornosť venovaná Taylorovi. Bol to pre neho posledný zápas v 31-ročnej kariére.

„Je to čudné. Šípky boli tridsať rokov súčasťou môjho života a teraz mám vnúčatá, ktoré vidia, že ich dedko má úplne zničený chrbát,“ povedal chlapík, ktorý má svoju prezývku „Sila“ vytetovanú aj na predlaktí.

V prvom finále porazil sponzora

Na rozdiel od Slovenska sú v Británii šípky veľmi populárne. Britské médiá ich označujú za najrýchlejšie sa rozvíjajúci šport na svete. Televízia SkySports dokonca tvrdí, že spomedzi športov, ktoré vysiela, sú turnaje v šípkach po futbalovej Premier League druhým najsledovanejším športovým podujatím v Británii.

Phil Taylor je pre šípky niečo ako bol Wayne Gretzky pre hokej či Pelé pre futbal. Traduje sa o ňom historka, že keď sa ho učiteľ spýtal, čím by chcel byť, odpovedal, že inžinierom. Učiteľ mu odvetil, že nemá šancu, pretože je hlúpy.

Taylor mu to nezabudol, keď si neskôr kúpil Jaguara, jazdil okolo školy a trúbil, aby si ho učiteľ všimol.

Zo školy odišiel ešte ako šestnásťročný a našiel si prácu v dielni na keramiku. K šípkam sa dostal v podstate náhodou. Keď si spolu s manželkou hľadali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie