Denník N

Macron bol počas kampane obeťou falošných správ, teraz chce proti nim bojovať

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto – TASR/AP
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto – TASR/AP

Vo Francúzsku, kde je sloboda tlače takmer posvätná, chce Macron v čase volieb posilniť kontrolu informácií na internete.

Zákon proti falošným správam – tak znie sľub francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý odznel počas tradičného novoročného príhovoru.

„Rozhodol som sa, že zmeníme náš právny systém, aby sme ochránili našu demokraciu pred falošnými správami,“ povedal podľa France Info. „Existujú stratégie, ktoré sa zameriavajú na posilnenie pochybností a vytváranie alternatívnych skutočností, pre ktoré ľudia môžu hovoriť, že médiá a politici vždy viac či menej klamú.“

Macron chce okrem obsahu regulovať aj inzerciu a zabezpečiť prehľadnejšiu transparentnosť plateného obsahu. Okrem zverejnenia identity inzerentov chce obmedziť aj čiastky venované takémuto obsahu.

„Sloboda tlače nie je špeciálna sloboda, je to najdokonalejšie vyjadrenie slobody,“ uviedol. „Ak chceme ochrániť liberálnu demokraciu, musíme byť silní a mať jasné pravidlá.“

Macron ako obeť falošných správ

Francúzsky prezident sa stal obeťou falošných správ počas vlaňajšej prezidentskej kampane, keď sa o ňom hlavne na sociálnych sieťach šírilo, že je homosexuál a agent USA. Všetky tieto obvinenia Macron odmietol.

Za týmito správami boli predovšetkým ruské provládne médiá, a to agentúra Sputnik a stanica Russia Today (dnes známa ako RT). Macron sa stal terčom mediálnych útokov z Ruska, pretože už v kampani presadzoval silnú a zjednotenú Európsku úniu.

Do prezidentskej kampane sa zapojil aj ruský denník Izvestija, ktorý citoval zakladateľa stránky WikiLeaks Juliana Assangea. Ten vyhlásil, že jeho organizácia má o Macronovi „zaujímavé informácie“. Žiadne takéto správy nakoniec organizácia WikiLeaks nepublikovala.

Pomôcť ochrániť používateľov internetu pred nepravdivými informáciami majú sudcovia, ktorých právomoci sa majú posilniť. V prípade šírenia falošných správ budú môcť nariadiť odstránenie daného obsahu, odkaz na stránku, užívateľský účet alebo dokonca zablokovanie webovej stránky.

Čo je pravda?

Macron tiež vyzval francúzskych novinárov, aby určili spoločné pravidlá.

Niektorí však jeho snahe nedávajú veľkú nádej na úspech. Argumentujú, že posilnenie kontroly nad internetom je možné z technického, avšak nie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie