Denník N

Citrón porazí rakovinu a Harabin o Kotlebovi. Najpopulárnejšie príspevky konšpirátorov v roku 2017

Aké príspevky boli vlani najpopulárnejšie na facebookových stránkach, ktoré šíria dezinformácie a nenávisť (+grafy najzdieľanejších konšpiračných stránok).

Jedným z najpopulárnejších príspevkov minulého roka na Facebooku sa stalo video s názvom Ako sa vyrába šunka (takmer 11-tisíc interakcií, 10-tisíc zdieľaní). Nešlo o žiadne nové škandalózne odhalenie, video bolo na českom portáli stream.cz zverejnené ešte v roku 2014. Stránka Necenzurované informácie ho bez ohľadu na autorské práva prebrala a získala na ňom 614-tisíc videní.

Konšpiračné stránky si často pomáhajú aj zdieľaním populárneho obsahu prebratého z internetu. Často ide len o ukradnuté fotky či neškodné infantilné citáty. Potom však zdieľajú aj obsah, ktorého cieľom je aj niečo iné, ako len ľudí zabaviť. Vybrali sme tie najpopulárnejšie.

Keďže na slovenskom Facebooku pôsobí veľa stránok, ktoré šíria lži, dezinformácie a nenávisť, zamerali sme sa pri našej analýze na 20 najväčších, ktoré navyše aj produkujú obsah pravidelne. Z nich sme vybrali príspevky, ktoré ľudí najviac zaujali.

13. Na rozdiel od iných politikov Orbánovi záleží na budúcnosti (2433 interakcií – lajky, zdieľania a komentáre, 1439 zdieľaní)

Pre politikov bez detí je myslenie do budúcnosti menej relevantné, písali vlani viaceré konzervatívne médiá. Zem a vek (a mnohí iní) neskôr zdieľali obrázok, ktorý postavil európskych bezdetných lídrov do kontrastu s Viktorom Orbánom. Šťastná rodinná Orbánova fotka sa ako dôkaz jeho správnych politických rozhodnutí používa už dlhšie.

12. Varovné príznaky prekyslenia organizmu (2543 interakcií, 1720 zdieľaní)

Články o obrovskom nebezpečenstve prekyslenia organizmu sa na konšpiračných weboch objavujú často. Aj tento text ľudí varuje, že prekyslenie „sa spája“ aj s rakovinou. „Tu však dochádza k zámene príčiny a následku,“ varujú lovcisarlatanov.sk, zdravotníci, ktorí upozorňujú na výmysly v medicíne.  Kyslosť je teda v tomto prípade výsledkom nádorového procesu, nie jeho príčinou.“

11. Cesnakové šupky proti starnutiu (2757 interakcií, 1900 zdieľaní)

Šupky z cesnaku vraj obsahujú „unikátnu“ látku, ktorá omladzuje. Číňania z nich už pred 5000 rokmi robili „homeopatický liek, teda elixír mladosti“. Text je kompletne preložený z populárneho ruského portálu sovkusom.ru, slovenský web chillin.sk ho len zlepšil chytľavým nadpisom s babičkou.

10. Navždy som stratila svoje dieťa pre chybu na sociálnych sieťach (2929 interakcií, 2434 zdieľaní)

O fenóméne takzvaného digitálneho únosu sa píše roky. Niektorí ľudia kradnú fotky detí zo sociálnych sietí a vydávajú ich za svoje vlastné. Hoci nikdy nešlo o reálne veľké nebezpečenstvo, podobné účty mali len pár odberateľov a boli pomerne rýchlo zablokované, udalosti sa nafukujú a robí sa z nich nebezpečný aktuálny trend. Vlani portál chillin.sk vo svojom článku dokonca tvrdil, že to môže viesť až k reálnej krádeži vášho dieťaťa. Článok, ktorý podľa nadpisu vyzerá ako spoveď matky, však žiaden konkrétny prípad neuvádza. Len ľudí straší: „Môže sa to stať hocikedy, vy sa pozriete von oknom alebo pôjdete do školy a už ho nenájdete.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Hoaxy a propaganda

Teraz najčítanejšie