Denník N

Ministerstvo o trestoch pre diplomata Mojta mlčí, netransparentnosť odmieta

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zástupcu veľvyslanca Rastislava Mojta potrestali zrážkami z platu a neskôr odvolali, keď kritizoval pozvanie Jozefa Banáša do Slovenského inštitútu vo Varšave a po tom, ako mu minister Miroslav Lajčák vytýkal, že lajkol iniciatívu proti Kaliňákovi.

Ministerstvo zahraničných vecí nechce komentovať vyjadrenia bývalého zástupcu slovenského veľvyslanca v Maďarsku Rastislava Mojta o tom, ako ho potrestali a napokon stiahli z veľvyslanectva v Maďarsku za jeho verejne vyjadrené názory.

Mojto v rozhovore pre Denník N povedal, ako mu na pol roka zobrali osobné ohodnotenie po tom, čo kritizoval Slovenský inštitút vo Varšave za to, že pozval do diskusie spisovateľa Jozefa Banáša. Mojto pracoval na ministerstve viac ako 14 rokov a v rokoch 2012 až 2015 bol priamo v kancelárii ministra Miroslava Lajčáka.

Teraz kriticky opísal fungovanie ministerstva a povedal aj to, ako si ho minister predvolal na pohovor za jeho facebookové statusy.

V oficiálnej odpovedi na otázky o dôvode potrestania a stiahnutia Mojta na Slovensko ministerstvo odpovedalo, že vyslanie zamestnanca do zahraničia rovnako ako ukončenie sú ich vnútorné procesy a prebiehajú v súlade so zákonom o štátnej službe, s kariérnym poriadkom a internými predpismi rezortu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie