Denník N

Lajčákovi sa pomaly kazí imidž

Foto - TASR
Foto – TASR

Rozhovor s diplomatom Rastilavom Mojtom je pokračovaním neúspechov a zlyhaní ministra zahraničia.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák si vždy dokázal udržať povesť profesionála. Bol síce absolventom moskovskej diplomatickej školy, ale to nič nemenilo na tom, že si ho za predchádzajúcich ministrov zahraničia v rezorte veľmi vážili, čomu zodpovedali aj jeho posty.

Svoju profesionalitu preukázal pred vyše desaťročím najmä na poste vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne, za čo ho oceňovali aj mnohí zahraniční diplomati.

Jeho nástup do prvej Ficovej vlády bol pre mnohých prekvapením aj preto, že tento kabinet bol v ostrom spore s Maďarskom, ktorý musel Lajčák spolu s viacerými spornými vyhláseniami premiéra neustále zahládzať.

Kým Fico doma robil bububu, Lajčák vonku vysvetľoval, že to tak vlastne nemyslí.

Robil to aj v druhej Ficovej vláde, keď premiér interpretoval dianie na Ukrajine trebárs ako spor Ruska a USA, alebo keď Fico s Kaliňákom strašili prívalom utečencov, ktorých treba zastaviť na hraniciach.

V tretej vláde už premiérove úlety toľko vysvetľovať nemusí. Tak ako vždy, obhajuje našu zahraničnopolitickú orientáciu, členstvo v NATO a snahu vstúpiť do jadra EÚ. Nechal tiež pripraviť novú bezpečnostnú stratégiu, kde je jasne pomenovaná aj ruská hrozba.

A napriek tomu sa jeho imidž akosi kazí. Napríklad vtedy, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac od tohoto autora? Napísal knihu 2018: Rok protestov

Viac info

Teraz najčítanejšie