Lajčákovi sa pomaly kazí imidž

Rozhovor s diplomatom Rastilavom Mojtom je pokračovaním neúspechov a zlyhaní ministra zahraničia.

Foto – TASR

Minister zahraničia Miroslav Lajčák si vždy dokázal udržať povesť profesionála. Bol síce absolventom moskovskej diplomatickej školy, ale to nič nemenilo na tom, že si ho za predchádzajúcich ministrov zahraničia v rezorte veľmi vážili, čomu zodpovedali aj jeho posty.

Svoju profesionalitu preukázal pred vyše desaťročím najmä na poste vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne, za čo ho oceňovali aj mnohí zahraniční diplomati.

Jeho nástup do prvej Ficovej vlády bol pre mnohých prekvapením aj preto, že tento kabinet bol v ostrom spore s Maďarskom, ktorý musel Lajčák spolu s viacerými spornými vyhláseniami premiéra neustále zahládzať.

Kým Fico doma robil bububu, Lajčák vonku vysvetľoval, že to tak vlastne nemyslí.

Robil to aj v druhej Ficovej vláde, keď premiér interpretoval dianie na Ukrajine trebárs ako spor Ruska a USA, alebo keď Fico s Kaliňákom strašili prívalom utečencov, ktorých treba zastaviť na hraniciach.

V tretej vláde už premiérove úlety toľko vysvetľovať nemusí. Tak ako vždy, obhajuje našu zahraničnopolitickú orientáciu, členstvo v NATO a snahu vstúpiť do jadra EÚ. Nechal tiež pripraviť novú bezpečnostnú stratégiu, kde je jasne pomenovaná aj ruská hrozba.

A napriek tomu sa jeho imidž akosi kazí. Napríklad vtedy, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Viac od tohoto autora? Napísal aj knihu rozhovorov s Marianom Leškom:obchod.dennikn.sk

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |