Denník N

Vianoce prežili bez pitnej vody, dodnes nik nevie, prečo z vodovodu tečie aj pesticíd

Cisterna s pitnou vodou v Trstenej na Ostrove. Foto N – Tomáš Benedikovič
Cisterna s pitnou vodou v Trstenej na Ostrove. Foto N – Tomáš Benedikovič

Stav podzemných vôd na Žitnom ostrove sa zhoršuje a na tomto území by vôbec nemali vznikať golfové ihriská, upozorňuje Alena Trančíková z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Pri cisterne pristavenej v strede obce Baka sa striedajú ľudia, aby si načapovali vodu do plastových fliaš, kanistier a väčších plastových nádrží.

„Ak by taká voda tiekla na Hrade, už by to bolo opravené,“ komentuje jeden z miestnych situáciu, do ktorej sa dostalo okolo päťtisíc obyvateľov v šiestich obciach na Žitnom ostrove. Od polovice decembra platí zákaz piť vodu z vodovodu. Západoslovenská vodárenská spoločnosť v nej pri testovaní zachytila pesticíd atrazín. Jeho množstvo vo vode troj- až päťnásobne prekročilo povolené množstvá.

Počas vianočných sviatkov do dedín cisterny s vodou nejazdili, pred sviatkami ľudí v dedine zásobili devätnásťlitrovými nádobami s vodou, takzvanými barelmi.

Obyvatelia obcí ani ich starostovia dosiaľ nevedia, ako sa pesticíd do vody dostal a ako dlho ho obyvatelia v pitnej vode majú a ako dlho ho teda pili.

Obce so zákazom piť vodu

Trstená na Ostrove,
Baka,
Jurová,
Holice,
Lúč na Ostrove,
Blatná na Ostrove.

Nikto nič nevie, vodárne podali trestné oznámenie

Medzi ľuďmi koluje množstvo klebiet, odkiaľ sa pesticíd do pitnej vody mohol dostať. Svoje rozprávanie zvyčajne začínajú slovami „počul som“. Podľa niektorých za to môžu politici, ďalší obviňujú vplyvných alebo zahraničných poľnohospodárov, chovateľov zvierat či rafinériu, ktorá neďaleko dedín ešte pri výstavbe gabčíkovského vodného diela vyvážala znečistenú zeminu.

Nič z toho sa doteraz nepotvrdilo, ide len o podozrenia.

Ministerstvo životného prostredia predpokladá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie