Denník N

Zapli sme si seriál Vlci a hľadali mečiarizmus

Scestná kampaň nie je na novinke televízie JOJ to úplne najhoršie.

Väčšina televíznych divákov chce žiť na zámku s vinohradom, chovať kone a jazdiť si na audine po lese. Alebo sa na to aspoň dívať v televízii. To nie je nič nové.

Nové je to, že niekto zistil, že je tu dopyt aj po príbehoch z čias mečiarizmu, rozhodol sa vyslyšať to volanie a napasovať politický triler na gýčovú romantiku Búrlivého vína.

„Deväťdesiate roky majú ľudia ešte v čerstvej pamäti…. Aj ja mám pocit, že sa o nich teraz celkom hovorí – vznikol film Únos, máme tu film o Mečiarovi, je to evidentne téma, ktorá dnešných tvorcov trápi a chcú sa ňou zaoberať,“ povedala o ambíciách nového seriálu Vlci televízie Joj v rozhovore pre denník Pravda jeho kreatívna producentka Danica Hričová.

Prvý diel seriálu, ktorý je „inšpirovaný skutočnými politickými vraždami 90. rokov“, si naladilo pol milióna divákov a väčšina recenzentov ďalšie diely nezvládla. My sme dali tri.

A z tých zatiaľ vyplýva, že hoci rozprávka o princeznej zaľúbenej do lesníka neobsahuje ani stopové množstvo mečiarizmu, to na nej zďaleka nie je to najhoršie.

Len niekoľko postrehov:

– Kandidát na sudcu Najvyššieho súdu Eduard Hirsch si zakúpi lovecký zámoček s polovicou dediny aj priľahlým revírom, ktorého lesníkom je zhodou okolností syn človeka, ktorého kedysi dávno nespravodlivo odsúdil. Syn sa tak veľmi podobá na svojho otca, že vždy, keď ho sudca stretne, prepadnú ho infarktové výčitky svedomia a čiernobiele flashbacky z minulosti.

– Seriál sa inšpiruje politickými vraždami, ale jediné vraždy, ktoré jeho postavy úprimne zaujímajú, sú vraždy vlkov v revíre.

– Hlavnou postavou seriálu je vlčica, ktorá sa volá Aida len preto, aby sa skladateľka hudby Ľubica Čekovská mohla vyžívať v operných motívoch.

– Starosta dediny nevyzerá ako starosta, ale ako Emil Horváth mladší.

– Dedinčania nosia hipsterské účesy a kockované košele. Krčmár má modré retro okuliare.

– Postavy sa rozprávajú nahlas samy so sebou („No čo, aspoň niečo,“ povzdychne si intrigánka. Alebo „Bezo mňa im bude lepšie,“ hovorí si matka, keď uteká od rodiny).

– Obrovský zámok je vysvietený a vždy vzorne uprataný bez pomoci služobníctva.

– Aj lesník, ktorý je za chudobného, obýva poschodový secesný kaštielik.

– Aby mliekom nakŕmili osirelé vĺča, ukradnú v podzemnom parkovisku (!) hrdinovia sučku,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Filmové recenzie

Seriály

Teraz najčítanejšie