Denník N

Pravda nie je uprostred a v najlepšom sa neprestáva. Platí to aj pre Andreja Kisku

Andrej Kiska v americkej centrále Facebooku. Foto N – Vladimír Šimíček
Andrej Kiska v americkej centrále Facebooku. Foto N – Vladimír Šimíček

Andrej Kiska je uveriteľný človek so všetkými chybami, ktoré má – a preto je (z)voliteľný.

Autor je primátorom Hlohovca

Nový rok sme začali tak, ako sme skončili starý. Namiesto toho, čo sa zvyčajne v takomto čase zvykne robiť – spisovania každoročných predsavzatí v prvý deň nového roka, aby sme už druhého mali čo prepisovať, rušiť a zmierňovať, pokračuje nevyhlásený konkurz na „náhradníka“. Lebo z prostredia Prezidentského paláca či zo zaručene dobre informovaných komentátorských kruhov opäť a znova prenikajú správy, že vôbec nie je isté, či sa Andrej Kiska chystá pokračovať, alebo skôr, že je isté, že sa nechystá.

Nech je, ako chce, ak sa rozhodne nepokračovať, treba mu za to, čo odviedol pre túto krajinu, poďakovať; ak sa rozhodne ísť ďalej, tiež. Aj keď je pravda, že v takto dobre rozohranej partii som ešte nevidel zložiť kráľa takto predčasne. Ale na konci dňa je to len o osobnom rozhodnutí prezidenta.

Hovorí sa, že Andrej Kiska nie je jediný a ani nie najlepší z možných budúcich prezidentov, tak prečo taká panika. Iste, dnes nevieme, kto by sa stal prezidentom, ak by Andrej Kiska nekandidoval (a na sto percent ani v prípade, ak bude kandidovať opäť). Je pokojne možné, že po krajine behá niekoľko lepších budúcich prezidentov, len s malým dôvetkom: aj toho najlepšieho kandidáta čaká taká malá prekážka – musí ho „nakúpiť“ otcu bratu milión a štvrť slovenských občianok a občanov, aby sa tým najlepším prezidentom mohol stať.

Prečo je teda pre mňa v tejto chvíli Andrej Kiska ideálnym prezidentským lídrom pre túto krajinu? Na jednej strane je lepší ako mnohí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie