Denník N

Prezidentka Ivanka a Trump, ktorý sa bojí, že ho otrávia, a preto jedáva v McDonalde. Čo sa píše v kontroverznej knihe

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Čo sa píše v knihe, ktorú chce americký prezident zastaviť? Opisuje chaos v Bielom dome, neschopnosť prezidenta čokoľvek si prečítať, jeho posadnutosť sledovať správy o ňom samom, alebo to, že s víťazstvom vo voľbách vôbec nerátal a kampaň bral ako šancu zvýšiť cenu svojej značky.

Je to kniha, ktorú Donald Trump nazval vymyslenou a chce zastaviť jej šírenie. Fire and Fury (Oheň a hnev) od spisovateľa Michaela Wolffa, ktorý sa niekoľko mesiacov rozprával s Trumpovými ľuďmi o jeho vláde, je od piatka v predaji.

Okamžite sa objavili upozornenia, že nie všetko v knihe je overené (novinárka New York Times napísala, že je tam niekoľko nepravdivých tvrdení), britský denník Guardian ju však aj tak nazval povinným čítaním o Trumpovej vláde.

Prečítajte si najzaujímavejšie časti, ktoré zatiaľ publikovali americké médiá.

1. Prehra mala byť víťazstvom

Novinár Michael Wolff píše, že s víťazstvom vo voľbách v skutočnosti nerátal nikto v Trumpovom tábore. „Keby prehral, bol by šialene slávny a výhra ,Nečestnej Hillary‘ by z neho urobila mučeníka. Jeho dcéra Ivanka a zať Jared by boli medzinárodnými celebritami. Manželka Melania, ktorú uisťoval, že sa prezidentom nestane, by sa mohla vrátiť k svojim nenápadným obedom. Prehra by vyhovovala každému. Prehra bola víťazstvo,“ píše Wolff.

Počas volebnej noci, keď sa potvrdil nečakaný trend a Trump sa reálne blížil k tomu, že sa stane prezidentom, povedal Donald junior svojmu priateľovi, že jeho otec sa tvári, akoby zbadal ducha. „Melania bola v slzách – ale nie od radosti,“ píše Wolff.

Aj manažérka kampane Kellyanne Conwayová rátala s tým, že Trump vo voľbách pohorí. „Prehrá voľby – tým som si bola celkom istá –, no pravdepodobne neprehrá o viac než šesť percent. To by bolo skutočné víťazstvo,“ parafrázoval ju Wolff.

Conwayová počas celej kampane udržiavala dobré vzťahy s televíznymi moderátormi a producentmi, dúfala vraj, že po prijateľnej prehre dostane trvalé miesto v niektorej televízii.

Na mediálny trh sa podľa novinára chystal po prehre vstúpiť aj Trump. „Ak chcete urobiť kariéru v televízii, kandidujte najprv za prezidenta,“ zvykol hovoriť jeho priateľ Roger Ailes, bývalý šéf Fox News. Aj samotný Donald živil klebety o Trumpovej televízii.

„Boli to veľké plány. Po kampani by mal oveľa silnejšiu značku s neslýchanými možnosťami,“ píše novinár v knihe.

2. V posteli s cheesburgerom

Trump od začiatku považoval Biely dom za nepríjemné, až strašidelné miesto. Vo svojom apartmáne v Trump Tower bol zvyknutý na väčšie pohodlie, preto hneď začal s úpravami.

Trumpovci ako prví od čias Kennedyho spávali v oddelených spálňach. Donald si do tej svojej dal nainštalovať tri televízne obrazovky, zamykal za sebou dvere, čím porušil bezpečnostné pravidlá. Ochranka márne protestovala, že musí mať do jeho izby prístup.

Wolff spomína, ako prezident karhal upratovačku, keď zdvihla zo zeme jeho košeľu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie