Denník N

Prezidentka Ivanka a Trump, ktorý sa bojí, že ho otrávia, a preto jedáva v McDonalde. Čo sa píše v kontroverznej knihe

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Čo sa píše v knihe, ktorú chce americký prezident zastaviť? Opisuje chaos v Bielom dome, neschopnosť prezidenta čokoľvek si prečítať, jeho posadnutosť sledovať správy o ňom samom, alebo to, že s víťazstvom vo voľbách vôbec nerátal a kampaň bral ako šancu zvýšiť cenu svojej značky.

Je to kniha, ktorú Donald Trump nazval vymyslenou a chce zastaviť jej šírenie. Fire and Fury (Oheň a hnev) od spisovateľa Michaela Wolffa, ktorý sa niekoľko mesiacov rozprával s Trumpovými ľuďmi o jeho vláde, je od piatka v predaji.

Okamžite sa objavili upozornenia, že nie všetko v knihe je overené (novinárka New York Times napísala, že je tam niekoľko nepravdivých tvrdení), britský denník Guardian ju však aj tak nazval povinným čítaním o Trumpovej vláde.

Prečítajte si najzaujímavejšie časti, ktoré zatiaľ publikovali americké médiá.

1. Prehra mala byť víťazstvom

Novinár Michael Wolff píše, že s víťazstvom vo voľbách v skutočnosti nerátal nikto v Trumpovom tábore. „Keby prehral, bol by šialene slávny a výhra ,Nečestnej Hillary‘ by z neho urobila mučeníka. Jeho dcéra Ivanka a zať Jared by boli medzinárodnými celebritami. Manželka Melania, ktorú uisťoval, že sa prezidentom nestane, by sa mohla vrátiť k svojim nenápadným obedom. Prehra by vyhovovala každému. Prehra bola víťazstvo,“ píše Wolff.

Počas volebnej noci, keď sa potvrdil nečakaný trend a Trump sa reálne blížil k tomu, že sa stane prezidentom, povedal Donald junior svojmu priateľovi, že jeho otec sa tvári, akoby zbadal ducha. „Melania bola v slzách – ale nie od radosti,“ píše Wolff.

Aj manažérka kampane Kellyanne Conwayová rátala s tým, že Trump vo voľbách pohorí. „Prehrá voľby – tým som si bola celkom istá –, no pravdepodobne neprehrá o viac než šesť percent. To by bolo skutočné víťazstvo,“ parafrázoval ju Wolff.

Conwayová počas celej kampane udržiavala dobré vzťahy s televíznymi moderátormi a producentmi, dúfala vraj, že po prijateľnej prehre dostane trvalé miesto v niektorej televízii.

Na mediálny trh sa podľa novinára chystal po prehre vstúpiť aj Trump. „Ak chcete urobiť kariéru v televízii, kandidujte najprv za prezidenta,“ zvykol hovoriť jeho priateľ Roger Ailes, bývalý šéf Fox News. Aj samotný Donald živil klebety o Trumpovej televízii.

„Boli to veľké plány. Po kampani by mal oveľa silnejšiu značku s neslýchanými možnosťami,“ píše novinár v knihe.

2. V posteli s cheesburgerom

Trump od začiatku považoval Biely dom za nepríjemné, až strašidelné miesto. Vo svojom apartmáne v Trump Tower bol zvyknutý na väčšie pohodlie, preto hneď začal s úpravami.

Trumpovci ako prví od čias Kennedyho spávali v oddelených spálňach. Donald si do tej svojej dal nainštalovať tri televízne obrazovky, zamykal za sebou dvere, čím porušil bezpečnostné pravidlá. Ochranka márne protestovala, že musí mať do jeho izby prístup.

Wolff spomína, ako prezident karhal upratovačku, keď zdvihla zo zeme jeho košeľu. „Keď je moja košeľa na zemi, je tam preto, lebo som to tak chcel,“ povedal vraj a pokračoval v zavádzaní ďalších pravidiel.

Keďže už dlhé roky trpí obavou, že by ho niekto chcel otráviť, zakázal personálu, aby sa dotýkal jeho vecí, najmä zubnej kefky. Aj preto s obľubou jedáva v McDonalde, kde majú jedlo pripravené vopred a nevedia, že sa príde najesť práve on.

Ak prezident o pol siedmej večer nemá iné povinnosti, je celkom pravdepodobné, že už leží v posteli s cheesburgerom, sleduje svoje tri obrazovky a telefonuje. Práve telefón je Trumpovou najdôležitejšou spojkou so svetom a nejde pritom len o tweety, ktoré prostredníctvom mobilu posiela.

Je aj zdrojom väčšiny klebiet, na ktorých vynášanie je Trump taký citlivý. Keďže podľa Wolffa často telefonuje s ľuďmi, ktorí jeho dôveru zneužívajú a nenechávajú si informácie len pre seba, majú médiá vždy dostatok informácií priamo od prezidenta.

3. Pôžička na kampaň

Keď v auguste 2016 Trump zaostával za Clintonovou v prieskumoch o dvanásť percentuálnych bodov, prišiel za ním miliardár Robert Mercer a ponúkol mu finančnú injekciu päť miliónov dolárov. Trump neprotestoval, akurát sa začudoval, prečo niekto čosi také robí.

Napokon súhlasil aj s tým, že sa do kampane zapoja Mercerovi ľudia – Steve Bannon a Kellyanne Conwayová.

Bannon, ktorý od augusta 2016 viedol Trumpov tím, vo Wolffovej knihe vyjadril prekvapenie, prečo niekto, kto sa označuje za miliardára, odmieta investovať do vlastnej kampane. Po prvej septembrovej debate sa Bannon zastavil za Jaredom Kushnerom (manžel Ivanky Trumpovej) a povedal mu, že na kampaň je potrebných ďalších 50 miliónov dolárov.

„Nikto nám nedá päťdesiat miliónov, pokiaľ mu negarantujeme naše víťazstvo,“ odvetil vtedy Trumpov zať. Donald Trump sa napokon rozhodol zo svojho na kampaň požičať desať miliónov, aj to len pod podmienkou, že sa mu vrátia, keď vyzbierajú ďalšie peniaze.

4. Nečíta, je sotva pologramotný

Po príchode do Bieleho domu poradkyňa Katie Walshová zistila, aký veľký je rozdiel v tom, či ona manažuje Trumpovu kampaň alebo či Trump manažuje ju. Vo Wolffovej knihe vysvetlila, aké náročné bolo predkladať prezidentovi návrhy.

„Nespracúva informácie bežnými zmyslami. Vôbec nečíta. Ani sa len nesnaží text prebehnúť pohľadom. Niektorí veria tomu, že je sotva pologramotný,“ povedala Walshová, podľa ktorej Trump vždy verí predovšetkým vlastnej odbornosti, nech už je akokoľvek irelevantná.

Walshová tvrdí, že Trump často pôsobí sebavedome, no niekedy ostane situáciou úplne zaskočený. Vtedy je jeho reakciou kopať okolo seba a správať sa tak, ako mu káže jeho, neraz pomýlená, intuícia.

„Bolo to, ako keď sa snažíte zistiť, čo dieťa naozaj chce,“ vraví Walshová. Ďalším problémom podľa Walshovej bolo to, že už po dvoch týždňoch od podpísania nového imigračného nariadenia boli traja prezidentovi poradcovia na nože. Walshová stála dennodenne pred nemožnou úlohou – keď prišla inštrukcia jedného z poradcov, bolo takmer isté, že ju čoskoro ďalší z nich odvolá.

Walshovú to už po mesiaci vo funkcii priviedlo k myšlienkam o odchode z Bieleho domu. Ešte pred tým, než tak urobila, sa obrátila na Kushnera s jednoduchou požiadavkou: „Povedzte mi, na ktoré tri veci sa chce prezident zamerať. Aké sú tri hlavné priority tohto Bieleho domu?“ Ani šesť týždňov po zvolení na to prezidentov poradca nedokázal odpovedať.

5. Murdoch na telefóne

Podľa Wolffovej knihy Trump spočiatku každý krok konzultoval s mediálnym magnátom Rupertom Murdochom, ktorý „nevedel Trumpa dostať z telefónu“. To sa prirodzene nepáčilo Bannonovi. Trumpovi vehementne vysvetľoval, že austrálsky miliardár nevie nič o americkej politike a nemá cit pre to, čo Američania potrebujú.

Zhodli sa však na tom, že prezident má len šesť mesiacov, aby nastolil agendu a presadil svoj vplyv. Murdoch tvrdil, že potom už vypuknú hádky a najviac času mu zaberie boj s opozíciou. Niečo podobné sa Trumpovi snažil vysvetliť aj Bannon, ktorý ťažko znášal, že prezident od začiatku obmedzoval svoj čas strávený v pracovni a trval na tom, že sa bude golfu venovať rovnako intenzívne ako pred zvolením.

Bannon preto vypracoval zoznam dvesto opatrení, ktoré mal prezident vydať počas prvých sto dní vo funkcii. Podľa knihy Bannon naďalej rozširoval svoju agendu a dialo sa to len preto, že mu v tom nik nebránil. „Stevovou stratégiou bol chaos,“ povedala Walshová o Bannonovi a pripomenula, že ani Kushner a Ivanka nemali žiadnu konkrétnu agendu. Jednoducho robili, čo sa im zachcelo.

6. Vojna medzi Židmi a Nežidmi

Kniha opisuje boj medzi dvoma frakciami Trumpovej vlády. Jednu tvorí skupina okolo Trumpovej rodiny – dcéry Ivanky či jej manžela Jareda Kushnera. Druhá sa vytvorila okolo bývalého poradcu Steva Bannona a jeho ľudí z alt-right.

Henry Kissinger to rozdelil podľa etnicity. „Je to vojna medzi Židmi a Nežidmi,“ povedal bývalý minister zahraničia za vlády Richarda Niixona. Židovskú vieru má Ivanka a jej manžel.

Oba tábory mali podľa knihy vlastné tlačové tímy a využívali ich na boj proti sebe navzájom. „Kultúra unikania informácií pre médiá bola otvorená a nijako sa netajila – väčšinu času mohol každý identifikovať úniky toho druhého.“

John Raffel viedol mediálny tím Jareda Kushnera a Ivanky. Práve on koordinoval všetky informácie, ktoré do médií vypúšťal Jared Kushner. Nemalá časť bola proti Bannonovi, píše kniha. Kushner, ktorý oficiálne úniky zapieral, v súkromí tvrdil, že je to obrana pred Bannonom.

Alexandra Preatová bola zasa priamo zamestnaná Bannonom. Biely dom ju neplatil, aj keď v budove mala niečo, čo sa dá označiť za kanceláriu. „Išlo o to, že jej klient bol Bannon a nie Trumpova vláda,“ píše Wolff.

„V Západnom krídle vládla celková zhoda v tom, že Donald Trump, mediálny prezident, má jeden z najnefunkčnejších komunikačných tímov v modernej histórii Bieleho domu,“ dodáva kniha.

7. Kňaz Kushner, prezidentka Ivanka

Wolff spomína, ako Trumpa v Bielom dome navštívili moderátori Joe Scarborough a Mika Brzezinská. O moderátoroch televízie MSNBC sa vedelo, že tvoria pár, prezident ich preto pri obede podpichoval rečami o sobáši.

Na to sa ozval Jared Kushner, inak ortodoxný žid, a z ničoho nič vyhlásil, že ich môže oddať, keďže bol cez internet vysvätený za kňaza. „Čože?“ zareagoval Trump. „O čom to rozprávaš? Prečo by mali chcieť, aby si ich oddával ty, keď ich môžem zosobášiť ja? Predstavte si, že by vás zosobášil prezident! V Mar-a-Lago!“

Jared Kushner a Ivanka využili nečakané Trumpovo víťazstvo a aj napriek všetkým varovaniam prijali miesta v Západnom krídle Bieleho domu. Wolff spomenul ich dohodu, že keď na to bude vhodná príležitosť, Ivanka bude kandidovať na post prezidenta, aby sa stala prvou ženou na čele Spojených štátov.

Keď sa o tom dozvedel Bannon, autor prezývky „Jarvanka“, ktorá sa v Bielom dome ujala, nemohol vyjsť z úžasu: „Naozaj to povedali? Počkajte. Ale vážne. Naozaj to povedali? Prosím vás, ani mi to nevravte. Och môj bože.“

Americký prezident Donald Trump a jeho dcéra Ivanka. Foto – AP

8. Posadnutý zlými médiami

Donalda Trumpa podľa knihy neustále zaujímalo, čo o ňom hovoria mainstreamové médiá. Kritiku vníma veľmi zle.

„Bol posadnutý každým pohŕdaním až dovtedy, kým nenasledovalo ďalšie… Jeho nálada sa zhoršila s každým opakovaním,“ píše kniha.

Väčšina jeho rozhovorov bola práve o tom, čo o ňom ten-ktorý moderátor alebo novinár povedali. Trápilo ho aj to, keď útočili na jeho blízkych.

„Pre Trumpa médiá reprezentovali silu, viac ako politika samotná, a chcel pozornosť a rešpekt od ich najmocnejších ľudí. Donald a ja sme boli celkom dobrí priatelia viac ako 25 rokov, ale radšej by sa priatelil s Murdochom, ktorý si myslel, že je to blbec – aspoň pred tým, čo sa stal prezidentom,“ povedal Roger Ailes, bývalý šéf Fox News.

Zdroj: úryvky z knihy Fire and Fury uverejnené v New York Magazine, Washington Post a GQ

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie