Denník N

Niekde sú plastové tašky stále zadarmo, inde len za jeden cent

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Veľké reťazce spoplatnili plastové tašky dávnejšie, módne značky ich začali predávať od januára. Ani tie, ktoré ich rozdávajú, však zákon porušiť nemuseli.

Pokladníčka v predajni Terranova v centre Bratislavy nahadzuje sumy za kúsky oblečenia, ktoré si zákazníčka vybrala, do pokladnice. Skôr ako sa na displeji objaví výsledná suma, sa opýta, či si praje tašku za cent.

Oznam o tom, že sú plastové tašky od januára spoplatnené, pretože to prikazuje zákon, je aj na pulte pri pokladnici.

Niektorí zákazníci tašku odmietnu s tým, že majú vlastnú. Iní si ju vezmú, jeden cent nie je suma, ktorá by ich mala prinútiť premýšľať o tom, že ďalšiu domov priniesť nepotrebujú.

No sú aj spotrebitelia, ktorí sa čudujú, prečo je igelitka taká lacná, prečo nestojí aspoň euro, ak by sa mal odpad hromadiaci sa z tašiek z plastu znížiť.

Tento reťazec nastavil cenu za jednu spoplatnenú tašku na najnižšiu možnú úroveň. Väčšina ďalších módnych značiek, ktoré zvykli doteraz dávať nákup do plastovej tašky automaticky a zdarma, sa rozhodla, že ich od januára spoplatní výraznejšie.

Ak by tašky, ktoré majú predávať, ponúkali naďalej zdarma, hrozia im pokuty od 500 do 50 000 eur. Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty bude Slovenská obchodná inšpekcia.

Tak napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie