Niekde sú plastové tašky stále zadarmo, inde len za jeden cent

Veľké reťazce spoplatnili plastové tašky dávnejšie, módne značky ich začali predávať od januára. Ani tie, ktoré ich rozdávajú, však zákon porušiť nemuseli.

Foto – TASR/AP

Pokladníčka v predajni Terranova v centre Bratislavy nahadzuje sumy za kúsky oblečenia, ktoré si zákazníčka vybrala, do pokladnice. Skôr ako sa na displeji objaví výsledná suma, sa opýta, či si praje tašku za cent.

Oznam o tom, že sú plastové tašky od januára spoplatnené, pretože to prikazuje zákon, je aj na pulte pri pokladnici.

Niektorí zákazníci tašku odmietnu s tým, že majú vlastnú. Iní si ju vezmú, jeden cent nie je suma, ktorá by ich mala prinútiť premýšľať o tom, že ďalšiu domov priniesť nepotrebujú.

No sú aj spotrebitelia, ktorí sa čudujú, prečo je igelitka taká lacná, prečo nestojí aspoň euro, ak by sa mal odpad hromadiaci sa z tašiek z plastu znížiť.

Tento reťazec nastavil cenu za jednu spoplatnenú tašku na najnižšiu možnú úroveň. Väčšina ďalších módnych značiek, ktoré zvykli doteraz dávať nákup do plastovej tašky automaticky a zdarma, sa rozhodla, že ich od januára spoplatní výraznejšie.

Ak by tašky, ktoré majú predávať, ponúkali naďalej zdarma, hrozia im pokuty od 500 do 50 000 eur. Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty bude Slovenská obchodná inšpekcia.

Tak napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |