Denník N

Vždy elegantný herec aj šofér v montérkach, ktorý stvárnil stovky postáv. Zomrel Marián Labuda

Marián Labuda. foto – tasr
Marián Labuda. foto – tasr

Herec známy z mnohých filmov a divadelných inscenácií zomrel v jednej z bratislavských nemocníc po kolapse.

Informáciu zverejnila TV JOJ, správu o úmrtí potvrdil zdroj blízky rodine pre portál Aktuality.sk.

Veselo si kráčajúci šofér JRD v montérkach s aktovkou vo filme Vesničko má středisková, ktorý v roku 1985 nominovali na Oscara. Alebo jedna z postáv na tribúne v novembri 1989, ktorá za všetkých kolegov vykričala komunistom, „že im ukradli ich tváre“.

To sú dve ikonické podoby Mariána Labudu, ktoré si budeme pamätať, aj keď rolí v divadle, televízii a rozhlase bolo nepomerne viac.

„Sú také chvíle, napríklad keď som hrával v divadle Tisa, viacerí prišli za mnou a povedali mi – počúvaj, veď ty si skoro ako Filčík! Mysleli to ako pochvalu, ale ja som mal, naopak, pocit, že mi vlastne ľudia neveria. Dodnes sa mi stáva, že o sebe zapochybujem. Som dosť sebakritický, a keď sa vidím napríklad v starších filmoch alebo inscenáciách pre pamätníkov, hovorím si, že byť členom nejakej výberovej komisie, neviem veru, či by som sám u seba prešiel,“ povedal v roku 2014 v rozhovore pre SME.

Výška hodná Jánošíka

Bol to aj herec, ktorý bol vždy elegantný, so zmyslom pre humor a s postavou, pre ktorú si ho doberali už na prijímačkách na herectvo.

Komisia na čele s Jankom Borodáčom vraj podľa neho očakávala, že každý mužský adept bude mať výšku hodnú Jánošíka, a tak sa ho pýtal, koľko centimetrov má otec. „Cítil som zákernosť v tejto otázke, a tak som oteckovi pridal dobrých dvadsať centimetrov navyše. A Borodáč si spokojne sadol vediac, že mám perspektívu,“ spomínal v rozhovore pre Korzár Marián Labuda. Napokon úloh vo filme a divadle stvárnil viac ako stopäťdesiat, a mnohé z nich patria medzi nezabudnuteľné.

Prvú väčšiu a hneď nie hocijakú filmovú rolu dostal spolu s mladým Stanom Dančiakom. Film sa volal Kým sa skončí táto noc, v roku 1965 ho nakrútil Peter Solan a dodnes patrí k našej klasike. Improvizované dialógy, atmosféra nočného baru so živou kapelou. Dôkaz, že nová vlna sa naplno rozbehla a náš film prestal byť provinčným.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marián Labuda

Teraz najčítanejšie