Denník N

Saudskí princovia nechcú platiť za vodu a elektrinu, skončili vo väzení

Korunný princ Muhammad bin Salmán. Foto – AP
Korunný princ Muhammad bin Salmán. Foto – AP

Korunný princ Muhammad bin Salmán pokračuje v reformách bez ohľadu na svojich vysokopostavených príbuzných.

Nové saudskoarabské ekonomické opatrenia smerujúce k zníženiu deficitu štátneho rozpočtu urazili viacerých členov kráľovskej rodiny. Jedenásť princov sa preto zhromaždilo v jednom z mnohých palácov vládnucej rodiny, aby tam protestovali proti v ich živote nevídanej situácii, že si účty za elektrinu a vodu budú musieť platiť z vlastného vrecka a nie zo štátnej pokladnice.

Keď odmietali budovu opustiť, zadržali ich bezpečnostné zložky. Na proces si počkajú z väzenia.

Väznica al Haír, kam podľa agentúry Bloomberg putovali, je väzenie s maximálnou ostrahou. Sedí v ňom veľa saudskoarabských džihádistov, ktorých zatkli po tom, ako sa vrátili z bojov v zahraničí. Al Haír sa výrazne odlišuje od luxusného hotela Carlton Ritz, kde v novembri minulého roka pri veľkej protikorupčnej čistke uväznili dvesto členov kráľovskej rodiny, medzi nimi tiež jedenásť princov a ďalších politických a obchodných prominentov.

Aj to má ukazovať, že korunný princ Muhammad bin Salmán pritvrdzuje opatrenia proti svojim neposlušným príbuzným a odkazuje, že priťahovanie opaskov nezasahuje len neurodzených občanov.

V monarchii žije niekoľko tisícok členov kráľovskej rodiny, ktorých status sa však líši podľa funkcie na dvore a výšky majetku. Nateraz sa nevie, kto presne boli zadržaní princovia.

„Nikto v Saudskej Arábii nie je nad zákonom, všetci sú si rovní a so všetkými sa rovnako zaobchádza. Ktokoľvek, bez ohľadu na jeho postavenie, sa bude musieť zodpovedať, ak nedodržiava pravidlá a regulácie štátu,“ povedal k víkendovému zadržaniu princov generálny prokurátor šejch Saúd bin Modžíb.

Zaplať a môžeš ísť domov

Korunný princ a jeho ľudia tvrdia, že vinou podvodného, korupčného a honosného životného štýlu členov kráľovskej rodiny prišla monarchia v posledných rokoch o sto miliárd dolárov. Zdá sa, že sa rozhodol, že ich dostane späť.

Do médií pomaly a nenápadne prenikajú informácie o tom, ako päťhviezdičkové väzenie Carlton Ritz už opustili niektorí prominentní väzni. Mohlo by ich byť do tridsať. Oficiálne sa tomu hovorí, že uzavreli dohodu o vine a treste so štátom; prakticky to znamená, že museli zaplatiť nemalé sumy. Nevie sa, či sú teraz v domácom väzení alebo sa môžu voľne pohybovať.

Hoci o podrobnostiach dohôd sa mlčí, na verejnosť prenikla informácia, že kedysi vplyvný princ a exšéf Národnej gardy Miteb bin Abdalláh musel zaplatiť miliardu dolárov. V podobnom „duchu“ zrejme boli aj platby ďalších dvoch princov Mišála a Faisala.

Tí, ktorým sa nepodarí dohodnúť sa s prokuratúrou na mimosúdnom vyrovnaní, sa budú musieť postaviť pred súd. Korunný princ Muhammad, ktorý sa krátko pred zatknutím svojich prvostupňových aj vzdialenejších bratancov stal šéfom ad hoc zriadenej protikorupčnej agentúry, týmito opatreniami nielen zvyšuje príjmy do rozpočtu, ale hlavne si zabezpečuje poriadok na kráľovskom dvore a poisťuje sa pred revoltou.

Princ má iba 33 rokov a očakáva sa, že bude vládnuť desaťročia.

Dane a dotácie

V Saudskej Arábii začali od začiatku roka platiť niektoré opatrenia, ktoré ohrozujú životnú úroveň jej obyvateľov. Ceny benzínu sa zvýšili dvojnásobne, monarchia zaviedla dovtedy nevídanú päťpercentnú daň z pridanej hodnoty za potraviny a väčšinu služieb v zdravotníctve, školstve, ako aj za elektrinu a vodu.

Aby Muhammad bin Salmán zmiernil nespokojnosť občanov, vydal cez víkend dekrét, podľa ktorého sa štátnym zamestnancom na rok pridá k mzde 260 dolárov a vojakom na bojisku tisíc dolárov. Pridal tiež dôchodcom, poberateľom sociálnych dávok a o 10 percent zvýšil štipendiá študentom. V prípade, ak si občan kupuje svoje prvé bývanie, štát zaňho zaplatí dane. Rozhodnutie o úprave mzdy sa dotkne pomerne veľkej časti občanov, kedže štát je najväčším zamestnávateľom – pracujú preň dve tretiny všetkých pracujúcich.

„Vláda sa snaží veľmi opatrne prijímať také opatrenia, ktoré by sa dali vnímať ako príliš bolestivé pre saudskoarabské domácnosti,“ hovorí ekonomický analytik Jean-Paul Pigat, podľa ktorého sa vláda usiluje vyhnúť sociálnym nepokojom, lebo videla, aké devastačné boli pre ostatné arabské krajiny.

Opatrnosť však spomaľuje program ekonomického ozdravenia presadzovaný princom Muhammadom s cieľom obmedziť závislosť monarchie od v posledných rokoch nestálych príjmov z ropy. Výnosy z predaja ropy tvoria až 90 percent príjmov kráľovstva. To, že princ je nútený rešpektovať aj nespokojnosť občanov s rýchlosťou a šírkou ekonomickej reformy, potvrdzuje aj fakt, že plány dosiahnuť v roku 2019 vyrovnaný rozpočet sa presunuli na rok 2023.

Dotácie k platom, zvýšenie dôchodkov a štipendií budú len tento rok Rijád stáť 13,3 miliardy dolárov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie