Denník N

Čechov čaká veľký test národa, „najnebezpečnejšiu dedinu sveta“ debata o krasokorčuľovaní

Juhokórejskí vojaci neďaleko hraníc dediny Pchanmudžom. Tú čaká veľká športová diplomacia. Foto – AP

České prezidentské voľby sa začnú prvým kolom a Severná Kórea sa po troch rokoch bude rozprávať s Južnou. Prehľad zaujímavých udalostí najbližšieho týždňa.

Bude to Zeman, nebude to Zeman, bude to Zeman…

Už tento piatok o 14.00 sa začnú v Česku prezidentské voľby. Tie vyvolávajú veľký záujem aj mimo strednej Európy, ktorá sa stále viac a viac vzďaľuje od „európskeho jadra“. Server Politico ich napríklad zaradil medzi šesť kľúčových volieb roka 2018.

„Provokatívny a neskrývane politicky nekorektný držiteľ úradu Miloš Zeman dúfa, že vyhrá ďalšie volebné obdobie, po tom, čo sa stal prvým českým prezidentom zvoleným priamo v roku 2013,“ píše Politico a dodáva, že ak uspeje aj jeho kolega-populista Andrej Babiš, vytvorí stabilnú vládu, bude pravdepodobnejšie, že Európsku komisiu čaká ešte náročnejšie rokovanie s Prahou. Minimálne, keď pôjde o azylovú reformu a odpor voči solidarite s prijímaním utečencov.

Napokon, o tom spolu hovorili Babiš a slovenský kolega Robert Fico počas návštevy mesta, kde sa narodil a bol evidovaný vo zväzkoch ŠtB ako agent Bureš. 

Je veľmi málo pravdepodobné, že niektorý z deviatich kandidátov získa v prvom kole viac ako 50 percent hlasov (hlasuje sa v piatok 12. januára od 14.00 do 22.00 a v sobotu 13. januára medzi 8.00 a 14.00). Najväčšou otázkou nebude, či sa do druhého kola vedľa favorita Miloša Zemana dostane bývalý predseda Akadémie vied ČR Jiří Drahoš, ale či o dva týždne dokáže ten druhý prelomiť prieskumy. Tie mierne favorizujú Zemana.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Čo čaká svet

Prezidentské voľby v ČR

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie