Denník N

V tenise zdolala muža v časoch, keď ženy ani nemohli platiť kreditkou. Teraz to sfilmovali

Ženy patria do postele a kuchyne, v tomto poradí, hovoril pred zápasom jej súper.

Film amerického režiséra Jonathana Daytona The Battle of the Sexes (Súboj pohlaví) sa dejom preniesol na začiatok 70. rokov minulého storočia, keď medzi najlepšie hráčky ženského svetového tenisu patrila Billie Jean Kingová.

Táto 39-násobná víťazka grandslamových turnajov bola nielen vynikajúcou tenistkou, ale aj bojovníčkou za práva žien.

Vo filme ju stvárnila jedna z najvychytenejších herečiek súčasnosti, Emma Stoneová, a s jej výkonom bola nadmieru spokojná aj dnes už 74-ročná Kingová: „Zahrala ma vynikajúco. Povedala by som, že 99 percent z filmu je pravda. Tvorcovia zachytili podstatu,“ povedala pre USA Today.

Samotný film zachytáva duel z roku 1973 medzi vtedy 29-ročnou Billie-Jean Kingovou a bývalým vynikajúcim tenistom, ale v tom čase už 55-ročným Bobbym Riggsom.

„Samotný zápas bola číra pantomíma, vyložene hlúpy. Ale to, čo sa odohrávalo v zákulisí, bolo mimoriadne dôležité. Kingovej víťazstvo malo silný sociologický účinok,“ povedal Simon Beaufoy, ktorý k filmu napísal scenár.

Výzvu prijala najprv svetová jednotka

Prečo sa vlastne odohral zápas medzi veľkou hviezdou ženského tenisu a bývalým trojnásobným víťazom Wimbledonu?

Billie Jean Kingová bola ústrednou postavou feministiek v rámci športového prostredia, ktoré tvrdili, že ženy by mali zarábať rovnaké peniaze ako muži.

Na druhej strane Bobby Riggs, ktorého vo filme vierohodne stvárnil Steve Carell, bol svojho času považovaný za najlepšieho tenistu sveta, najmä

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie