Denník N

Slovensko je po 25 rokoch inde – len občas nachvíľu zaradí spiatočku

Bavilo vás viac, keď minister riešil vývratky, alebo keď všetci riešili vyznamenania?

  • Vyšla očakávaná kniha o Donaldovi Trumpovi, ktorá ho opísala ako egomaniaka. V reakcii na ňu sa Trump označil za vyrovnaného génia, čím len potvrdil jej pravdivosť.
  • Ján Čarnogurský presne pred dvoma rokmi informoval, že americká disidentská tlač a ruské médiá predpovedajú výbuch atómovej bomby na Ukrajine. Falošne z neho vraj bolo obvinené Rusko, a táto správa nepotrebuje komentár.
  • Vladimír Mečiar vysvetlil, že privatizácia strategických podnikov prebehla proti jeho vôli v čase, keď ležal bezbranne v nemocnici.

    Šťastný nový rok praje aj Michal David.

Prezident Kiska pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky rozdával vyznamenania a výber vyznamenaných rozhorčil Smer aj SNS. Okrem toho rozhorčil ešte aj fašistov a poslanca Blahu, čo bolo zvláštne, lebo Blaha väčšinou proti fašistom bojoval.

Dotknutí prezidenta obviňovali hlavne z toho, že vyznamenal ľudí, ktorí boli proti vzniku samostatného Slovenska, to však bolo zvláštne zhruba rovnako. V čase jeho vzniku totiž bola proti väčšina obyvateľov a to bol aj dôvod, prečo sa nekonalo referendum.

Komunista Ľuboš Blaha napríklad povedal, že vyznamenaný Fedor Gál Slovensko nenávidí a každý deň mu škodí, a to bol najsilnejší argument až do chvíle, keď sa zapojil bývalý komunista a dnes ideológ SNS Anton Hrnko.

Vyznamenanie by si podľa neho namiesto tých, ktorí boli proti vzniku Slovenska, zaslúžil publicista Roman Kaliský. Ten za komunistov kvôli svojmu presvedčeniu 20 rokov robil murára – zhodou okolností práve vtedy, keď bol Anton Hrnko členom a funkcionárom komunistickej strany.

Fašisti nestrácali čas a prešli rovno k pointe.

Celá diskusia sa skončila tým, že premiér aj predseda parlamentu odovzdajú svoje vyznamenania, a to všetci uvidia. A hoci povedala niečo o prezidentovi aj o ocenených, najmä povedala mnohé o ľuďoch ako Anton Hrnko.

Ostávalo už len spísať zoznam vyznamenaní a funkcií, ktoré tí, čo boli proti vzniku samostatného Slovenska, nesmú zastávať – namiesto toho, aby sme si spomenuli, že za samostatný štát najviac bojovali mečiarovci a nacionalisti. Alebo ako to potom vyzeralo, čo zase pripomenul Vladimír Mečiar.

Slovensko nevzniklo z dobrých dôvodov, ani s dobrými ľuďmi na čele, a ak by aj dnes vyzeralo tak, ako si ho predstavujú – ak by im nikto nesmel oponovať –, bolo by hlúpejšou a vulgárnejšou krajinou. Nie napriek, ale práve aj vďaka tým, ktorí boli ocenení, to nakoniec dopadlo dobre.


V novoročnom rozhovore prezident Kiska povedal, že Robert Kaliňák sa ho chystá zdiskreditovať, a Robert Kaliňák si rozhovor zrejme musel prečítať.

O pár dní totiž prišiel s tým, že prezidentovo lietadlo bolo po ceste do Mexika povracané, a všetci si mysleli, že toto je už to dno. Potom však minister vnútra dodal, že prezident si navyše na presuny po krajine vyžiadal najlepšiu limuzínu.

Minister Kaliňák totiž prezidenta sám požiadal, aby sa presúval lietadlom, a keď to prezident robil, minister mu vyčítal, že to robí. A tak prezident začal na presuny používať limuzínu, a minister mu vyčítal, že používa limuzínu rovno najlepšiu, hoci nepovedal kto, ak nie prezident, by najlepšiu limuzínu používať mal. No a keď išiel prezident limuzínou prvýkrát, pokazila sa.

Bola by to skvelá komédia, nebyť toho, že slovenská politika týmto vstúpila do roku 2018. No a aby to nestačilo, vyšetrovanie Kiskových daní náhodou vedie bývalý sponzor a člen Smeru. Náhodou je to ten istý bývalý sponzor a člen Smeru, ktorý ututlal kauzu Bašternák. A kauza Bašternák náhodou súvisela s istým ministrom a členom Smeru. Tým ministrom a členom Smeru bol úplnou náhodou Robert Kaliňák.

Toľko náhod.

Je tak, ako je: presne ako pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa hovorí o tom, kto je lepší Slovák a kto bol za republiku. Svet – a s ním našťastie aj Slovensko – je už dávno inde. Len občas nachvíľu zaradí spiatočku.

Tu je Andrej Danko na tento týždeň, páčiť sa vám môžem tu.

Komentáre

Teraz najčítanejšie