Denník N

Hlavnou témou Zlatých glóbusov boli ženy

Nie že by sa mužom filmárske ceny vyhli, o nich sa však toľko nehovorilo. Tento večer patril ženám.

Keď si glóbus pre najlepšiu herečku v dráme šla na pódium v nedeľu večer v Beverly Hills preberať Frances McDormand, viacerí v publiku očakávali, že povie slovo fuck. Dobre by to pasovalo k nahnevanej postave drsnej matky, ktorá vo filme Tri bilboardy kúsok za Ebbigom berie do vlastných rúk spravodlivosť v prípade zavraždenej dcéry.

Slovo na f nezaznelo, namiesto toho 60-ročná herečka vyhlásila, že bude stručná, lebo si potrebuje naliať tequilu.

„Prítomné ženy tu nie sú preto, že by dobre navarili. Sme tu pre pracovné výkony, ktoré sme odviedli,“ narážala na sexizmus vo filmovom biznise.

Film Martina McDonagha, ktorý je so štyrmi cenami (okrem herečky za najlepšiu drámu, scenár a vedľajšiu úlohu pre Sama Rockwella) víťazom 75. ročníka Zlatých glóbusov, spája v dosiaľ nevídanej miere vážnu psychologickú drámu s drsným až morbídnym humorom.

Mestečkom, kde sa všetci poznajú, otrasie vražda tínedžerky. Keď ani po mesiacoch nie je známy páchateľ, matka nadobudne pocit, že polícia tento prípad vyšetruje príliš laxne, a tak sa ju rozhodne vyprovokovať k činu.

Brilantne napísaný a zahraný film v čomsi pripomína snímku Manchester pri mori, ktorá vlani bodovala na Oscaroch. Na Slovensku má premiéru 18. januára. No nie je jediným tohtoročným víťazným filmom s výraznou ženskou hrdinkou.

Ženské postavy dominovali

Najlepšou komédiou je snímka Lady Bird. Nenápadný, skromný film o dospievaní tínedžerky a jej komplikovanom vzťahu s matkou napísala aj režírovala mladá Greta Gerwig. Saoirse Ronan, ktorú do nej obsadila, má glóbus za najlepšiu herečku v komédii.

Ženské postavy dominovali aj televíznym kategóriám. Víťazmi sú Príbeh služobnej, seriál streamovacej služby Hulu o dystopickej budúcnosti v konzervatívnej Amerike, kde sú ženy sexuálnymi otrokyňami, a hollywoodskymi hviezdami nabitý seriál Veľké malé klamstvá.

Ako si všimol magazín Variety,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Seriály

Teraz najčítanejšie